Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Portugalia: Ekonomiści krytykują budżet

0
Podziel się

Założenia budżetowe rządu Pedra Passosa Coelho na przyszły rok obiektem krytyki ze strony ekonomistów w kraju.

Portugalia: Ekonomiści krytykują budżet
(ec.europa.eu)
bDafTHHF

Przekazane parlamentowi Portugalii założenia budżetowe rządu Pedra Passosa Coelho na przyszły rok stały się obiektem krytyki ze strony czołowych ekonomistów w kraju. Przeważa opinia, że zaplanowane oszczędności _ dobiją klasę średnią _.

Ekonomiści uważają, że program gospodarczy na rok 2012 zawiera zbyt dużo obciążeń społecznych i doprowadzi do _ marazmu i zduszenia popytu wewnętrznego _.

Lizboński ekspert Sandro Mendonca twierdzi, że projekt rządowego budżetu przyczyni się do _ dobicia osłabionej wcześniejszymi oszczędnościami klasy średniej _ i nasili w portugalskim społeczeństwie _ poczucie goryczy _. Ekonomista pracujący na uniwersytecie ISCTE zarzucił ministrowi finansów Vitorowi Gasparowi nadmierną _ wiarę w to, że cięcia w sferze publicznej uzdrowią portugalską gospodarkę _.

_ - Rząd Passosa Coelho mógłby być bardziej kreatywny w polityce fiskalnej. Wprowadził kilkunastoprocentowe podwyżki VAT na szeroką gamę produktów, pomijając możliwość tymczasowego podniesienia podatku w przypadku dóbr luksusowych, takich jak apartamenty czy wysokiej klasy auta _ - zauważa Mendonca.

bDafTHHH

Sprawdź aktualne notowania dolar amerykański
Niektórzy portugalscy komentatorzy twierdzą, że projekt budżetu na 2012 rok jest niekorzystny dla większości społeczeństwa, _ a za kryzys przyjdzie płacić tym, którzy nie przyczynili się do niego _. Odnotowują, że ostatnie ekipy polityczne zostały _ łaskawie _ potraktowane w założeniach budżetowych, gdyż redukcje wynagrodzeń nie objęły polityków sprawujących w przeszłości ważne funkcje państwowe.

Zdaniem Abela Fernandesa, ekonomisty z uniwersytetu w Porto, przyszłoroczny budżet pogłębi zjawisko ubożenia gospodarstw domowych, a założenia rządu mają w sobie _ zbyt optymistyczne elementy _. _ Trudno przewidzieć, czy zaplanowana przez rząd recesja na poziomie 2,8 proc. PKB i bezrobocie w wysokości 13,4 proc. okażą się trafne z uwagi na słabe wyniki makroekonomiczne państw strefy euro _ - odnotował Fernandes.

Z kolei Jose Reis, dyrektor wydziału ekonomii na uniwersytecie w Coimbrze, obawia się, że projektowi budżetu Portugalii na 2012 rok brakuje mechanizmów pozwalających zdynamizować gospodarkę kraju. _ Myślenie, że cięcia płac poprawią konkurencyjność naszej gospodarki, jest błędne _ - stwierdził.

bDafTHHN

Co w budżecie Portugalii

bDafTHIi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)