Notowania

sankcje wobec iranu
15.02.2012 14:55

Porty w Europie nie dla irańskich statków?

Irańskiej flocie handlowej, oskarżanej m.in. o przewóz broni, po raz pierwszy grozi faktyczne odcięcie od europejskich portów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(travellinglight/iStockphoto)

Irańskiej flocie handlowej, oskarżanej m.in. o przewóz broni grozi odcięcie od europejskich portów. Dotychczas nie udawało się to mimo kilkakrotnie rozszerzanych sankcji wobec Iranu - donosi Reuters w specjalnym raporcie.

Linie Żeglugowe Islamskiej Republiki Iranu (IRISL) to największe przedsiębiorstwo żeglugowe tego kraju. Za jego pośrednictwem odbywa się jedna trzecia transportu morskiego tzw. suchych ładunków masowych (takim ładunkiem jest np. węgiel).

W ramach sankcji UE wszystkie aktywa IRISL zostały zamrożone, zakazano też wszelkich transakcji handlowych, z wyjątkiem niektórych już obowiązujących umów.

Jednak jak wynika z danych zebranych przez Reutera, od wprowadzenia sankcji w 2010 roku 23 irańskie statki zawijały do niektórych europejskich portów blisko 150 razy, m.in. 96 razy były na Malcie, 14 razy w Antwerpii i 10 w Rotterdamie.

Agencja wskazuje ponadto, że dwa kraje UE - Malta i Cypr - wciąż zapewniają większości irańskiej floty rejestrację pod tzw. tanią banderą.

Ze 144 statków zidentyfikowanych przez USA i UE jako należące do IRISL, 48 pływa pod _ tanią banderę _ Malty, a 12 Cypru - wynika z raportu Reutera.

W rozmowach z agencją przedstawiciele władz obu tych państw zapowiedzieli, że wkrótce rozpoczną proces wyrejestrowywania wszystkich statków irańskich oraz zrewidują umowy handlowe z IRISL. W rezultacie IRISL straci dostęp do Europy - ocenia Reuters.

Ze strony Malty taki zamiar potwierdził wicepremier i szef MSZ, Tonio Borg, a ze strony Cypru pragnący zachować anonimowość urzędnicy.

W związku z irańskim programem nuklearnym ONZ i UE przyjęły kolejne sankcje wymierzone w Iran. Zdaniem Zachodu Iran usiłuje potajemnie wyprodukować broń nuklearną. Teheran odpiera te zarzuty i utrzymuje, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie cywilny.

Czytaj więcej o irańskim programie aatomowym Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: sankcje wobec iranu, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz