Notowania

inwestycje
05.12.2018 20:34

W Szczecinie powstaje budynek niemal nieemitujący CO2. Pieniądze daje europejski bank

W Szczecinie powstaje pierwszy w Polsce budynek biurowo-usługowy o niemal zerowej emisji C02. Projekt współfinansuje Europejski Bank Inwestycyjny jako jedyną prywatną inwestycję w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Porto Sp z o.o.)
Szczeciński projekt współfinansuje Europejski Bank Inwestycyjny, ale również polski BGK

- Dzięki zastosowaniu proekologicznych technologii kompleks Posejdon w Szczecinie zredukuje emisję CO2 do atmosfery aż o 76 proc. w porównaniu do takiego samego budynku zbudowanego tradycyjną technologią - zapewnia firma Porto, główny inwestor budynku.

Biurowiec dostał kategorię NZEB (Nearly-Zero Emission Building), która oznacza obiekt o niemal zerowej emisji CO2.Ta norma będzie obowiązywać wszystkie budynki, które będą chciały uzyskać pozwolenie na budowę w Unii Europejskiej po 1 stycznia 2021.

- Uzyskanie tej kategorii było możliwe dzięki wykorzystaniu energii geotermalnej do grzania i chłodzenia biurowca - podaje inwestor.

Unia walczy z plastikiem. Wiceminister komentuje. Zobacz wideo:

To pierwszy budynek usługowy w Polsce o tak niskim zużyciu energii. - Taki projekt jest przykładem wsparcia EBI dla proekologicznych rozwiązań miejskich w Europie, a także naszego działania na rzecz walki ze zmianami klimatu poprzez finansowania projektów energooszczędnych, w tym przypadku w sektorze nieruchomościowym - mówi Vazil Hudak, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

- Podobne projekty bank finansował wcześniej w innych krajach, m.in. w Niemczech i Skandynawii - zaznaczył Hudak. Budowę Posejdona współfinansuje też Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kompleks Posejdon ma być gotowy na koniec 2019 roku. Ma mieć łącznie 50 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Poza biurami i sklepami, będzie się tam mieścił również hotel amerykańskiej sieci Marriott.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Tagi: inwestycje, szczecin, ebi, biurowiec, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2018

vbmfbudynek nie emituje co2 , czas zajac sie ludzmiktorzy emitujaten smiercionosny gas .

06-12-2018

RobotNaBaterieOh, jeszcze tylko ci ludzie w środku, gdyby tylko nie oddychali ...

06-12-2018

BudowlaniecCo za bzdura , budynek nie emituje ... Tzn co ? Dach i okno nie emituje ? Czy na wentylację filtry założyli ?

Rozwiń komentarze (3)