Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poseł PO chwali budżet na 2012 rok, ale inflacja jest za niska

0
Podziel się:

Budżet na 2012 r. jest odpowiedzialny finansowo i sprawiedliwy, chroni najuboższych. Ale równocześnie na zbyt niskim poziomie przyjęto wysokość inflacji. Tak przekonywał posłów Sławomir Neumann z PO.

Poseł PO chwali budżet na 2012 rok, ale inflacja jest za niska
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Budżet na 2012 r. jest odpowiedzialny finansowo i sprawiedliwy, chroni najuboższych - przekonywał poseł PO Sławomir Neumann podczas środowej debaty w Sejmie nad projektem tegorocznego budżetu. Jego zdaniem projekt jest też oparty na realnych założeniach.

Neumann przedstawił posłom sprawozdanie komisji finansów publicznych z prac nad projektem.

_ - Budżet na rok 2012 r. jest odpowiedzialny finansowo i przewiduje spadek łącznego deficytu krajowego i budżetu środków europejskich do 39,5 mld zł wobec planowanych w 2011 r. 55,6 mld zł. Zapewnia też finansowanie podstawowych funkcji państwa; jest to budżet sprawiedliwy _ - powiedział poseł PO.

Zwrócił uwagę, że celem projektu jest ochrona najuboższych, do czego przyczyni się m.in. kwotowa waloryzacja emerytur i rent. _ - Jest to budżet oparty na realnych założeniach makroekonomicznych; przyjęta do jego konstrukcji prognoza PKB jest zbieżna z prognozą Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jak i prognozą Komisji Europejskiej _ - tłumaczył. Dodał, że zastrzeżenia może budzić jedynie przyjęta przez rząd zbyt niska prognoza dotycząca inflacji w 2012 r. (2,8 proc.). Zaznaczył jednak, że jeśli wzrost cen będzie wyższy, zwiększą się dochody państwa.

Neumann powiedział, że przy planowaniu wydatków rząd zastosował tzw. tymczasową regułę wydatkową (wydatki nie mogą wzrosnąć o więcej niż 1 proc. ponad inflację), co - jego zdaniem - było niezbędne w celu zahamowania szybkiego wzrostu długu publicznego w Polsce. Poinformował, że w tym roku dług ma wynieść 832,5 mld zł, co stanowi 52,4 proc. PKB (liczone według metodologii polskiej i ok. 56 proc. według metodologii międzynarodowej).

_ - Ten budżet ma służyć przywracaniu stabilności finansów publicznych i poprawie kondycji gospodarczej Polski, a także sprzyjać realizacji wybranych priorytetów, w tym także w zakresie edukacji, gdzie wydatki zwiększą się o 5 proc. w porównaniu z 2011 r. _ - dodał.

Poseł powiedział, że podczas prac komisji posłowie złożyli 79 poprawek, ale pozytywną opinię uzyskało 15 wniosków; pięć zostało wycofanych.

Komisja zaproponowała np. zmniejszenie wydatków Kancelarii Prezydenta o 7 mln zł i przeznaczenie tych pieniędzy na Narodowy Program Rewitalizacji Łazienek Królewskich w Warszawie. Aby fundusz wynagrodzeń Kancelarii Prezydenta utrzymać na ubiegłorocznym poziomie, zaproponowała uszczuplenie jej budżetu o kolejne 440 tys. zł.

Komisja przesunęła też ponad 65 mln zł z budżetu Kancelarii Senatu m.in. do rezerwy celowej _ Współpraca z Polonią i Polakami za granicą _ (53 mln zł) i na kolonie i obozy dla młodzieży polonijnej w kraju (1,3 mln zł). Zaproponowała też zmniejszenie o 50,3 mln zł budżetów m.in.: Sądu Najwyższego (5,2 mln zł), Naczelnego Sądu Administracyjnego (11,4 mln zł), Rzecznika Praw Obywatelskich (4,5 mln zł), Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (2,5 mln zł), Instytutu Pamięci Narodowej (11,1 mln zł). Poparcie komisji uzyskały też poprawki zmniejszające o kolejne 10 mln zł wydatki - głównie majątkowe - IPN. Pieniądze te mają być przeznaczone m.in. na Regionalne Izby Obrachunkowe, digitalizację archiwów państwowych oraz prokuratury.

Komisja zaproponowała też przesunięcie 28 mln zł w ramach wydatków związanych z programami polityki zdrowotnej: o kwotę tę pomniejszono wydatki majątkowe, zwiększono natomiast wydatki na realizację programu leczenia chorych na hemofilię oraz programu zwalczania chorób nowotworowych.

Projekt przewiduje, że deficyt w tym roku nie przekroczy 35 mld zł, a deficyt budżetu środków europejskich 4,5 mld zł. Wydatki budżetu państwa mają wynieść nie więcej niż 328,7 mld zł, a dochody 293,7 mld zł.

Założono też zamrożenie płac w państwowej sferze budżetowej i waloryzację od marca świadczeń emerytalno-rentowych. We wrześniu br. podwyżkę w wysokości 3,8 proc. dostaną nauczyciele. Rząd założył, że w tym roku wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc., inflacja 2,8 proc., a bezrobocie na koniec roku sięgnie 12,3 procent.

Opinie o budżecie na 2012 rok czytaj w Money.pl
Nie znamy się na ekonomii. To nas chroni przed kryzysem Ekonomista, prof. Marian Noga wyjaśnia dobre wyniki polskiej gospodarki.
To Rostowski robi z naszymi pieniędzmi Łukasz Pałka pisze o sposobach ministra finansów, na przypodobanie się Brukseli.
Komisja Europejska oceniła polski budżet. Lewandowski krytyczny Z danych Brukseli wynika jednak, że deficyt finansów publicznych będzie w tym roku wyższy od dozwolonego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)