Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Posiedzenie rządu. Dziś pod lupą finanse publiczne

0
Podziel się:

Oto jaki mają sposób na przeliczanie długu publicznego.

Posiedzenie rządu. Dziś pod lupą finanse publiczne
(Jan BIELECKI/East News)

Rada Ministrów na rozpoczętym dziś po godzinie 11 posiedzeniu zajmie się m.in. założeniami do projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o podatku VAT, który dotyczy sposobu obliczania długu publicznego i zasad uruchamiania procedur ostrożnościowych

Resort finansów chce, by państwowy dług publiczny był przeliczany na złote z zastosowaniem średniej arytmetycznej ze średnich kursów walut obcych ogłaszanych przez NBP z dni roboczych danego roku budżetowego.

Wyliczona w taki sposób kwota byłaby pomniejszona o kwotę wszystkich wolnych środków finansowych ministra finansów na koniec roku budżetowego służących finansowaniu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa w następnym roku.

Zgodnie z propozycją resortu, jeżeli w wyniku przeliczenia wartość relacji tak obliczonej kwoty długu do PKB byłaby mniejsza niż 50 i 55 proc., nie stosowano by ograniczeń w procedurze ostrożnościowej przewidzianych w ustawie o finansach publicznych oraz warunkowego podwyższenia stawek podatku VAT.

Ponadto rząd ma zająć się dziś projektem ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jego celem jest uszczelnienie systemu zagospodarowania odpadów opakowaniowych. Zdaniem resortu środowiska obecny system jest nieskuteczny i nie gwarantuje osiągnięcia przez Polskę do 2014 r. wymaganych unijną dyrektywą poziomów odzysku i recyklingu, co w konsekwencji może doprowadzić do nałożenia na nasz kraj kar finansowych przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

Ministrowie mają też omówić projekt nowelizacji Prawa wodnego i propozycję zmian w ustawie o podatku tonażowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot: Chcę debaty z premierem o finansach Wystosował do Tuska list, w którym napisał, że z zadowoleniem przyjął jego zaproszenie do debaty o finansach i naprawie wielu dziedzin życia publicznego.
Premier prognozuje polski wzrost gospodarczy Według premiera wzrost gospodarczy w drugiej połowie roku nie będzie odbiegał od zakładanego 2,5 procent. Rząd będzie też walczył o utrzymanie deficytu na poziomie 3 procent.
Rostowski chwalony przez NIK. Za prognozy Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że budżet państwa w 2011 r. został wykonany prawidłowo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)