Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Posłowie za dalszą pomocą w spłacie kredytów mieszkaniowych

0
Podziel się:

Chodzi o przedłużenie do końca 2017 r. możliwości jednorazowej spłaty na preferencyjnych warunkach zadłużenia mieszkań spółdzielczych.

Posłowie za dalszą pomocą w spłacie kredytów mieszkaniowych
(mammal/CC BY-NC-SA/Flickr)
bEJuEhWZ

Posłowie komisji infrastruktury i finansów są za przedłużeniem do końca 2017 r. możliwości jednorazowej spłaty na preferencyjnych warunkach zadłużenia mieszkań spółdzielczych, wobec których stosowana jest pomoc państwa w spłacie długoterminowych kredytów.

Rozwiązanie takie przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych, opracowany przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Dziś odbyło się pierwsze czytanie projektu. Posłowie nie zaproponowali do niego poprawek.

bEJuEhXb

Chodzi o kredyty zaciągnięte przez spółdzielnie mieszkaniowe do końca maja 1992 r. na budowę mieszkań spółdzielczych lokatorskich. Zadłużonych w ten sposób lokali spółdzielczych jest jeszcze, według szacunków resortu, około 73 tysięcy. Możliwość jednorazowej spłaty zadłużenia na preferencyjnych warunkach kończy się w 2012 r. Nowelizacja wydłuża ten okres.

_ Projektowane w drodze nowelizacji ustawy zmiany przewidują wydłużenie o kolejnych 5 lat, tj. do końca 2017 r. terminu, w jakim kredytobiorca może dokonać całkowitej spłaty kredytu wraz z częścią skapitalizowanych i przejściowo wykupionych odsetek _ - powiedział podczas posiedzenia komisji wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Piotr Styczeń. Dodał, że grupa do 70 tys. członków spółdzielni oczekuje tego przedłużenia.

Resort spodziewa się, że dzięki nowelizacji nastąpi wyraźny spadek liczby zadłużonych mieszkań, wobec których stosowana jest pomoc państwa; będą także dodatkowe wpływy do budżetu z jednorazowych spłat zadłużenia. Nowe przepisy powinny także uporządkować sytuację mieszkaniową spółdzielców, którzy będą mogli swobodnie dysponować swoimi lokalami, w tym sprzedawać je na wolnym rynku.

Preferencyjne warunki spłaty kredytów polegają m.in. na pokryciu przez budżet znacznej części odsetek skapitalizowanych i odsetek przejściowo wykupionych przez państwo.

bEJuEhXh

Posłowie podczas posiedzenia komisji rozpatrywali również poselski projekt nowelizujący ustawę o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Posłowie zdecydowali o powołaniu nadzwyczajnej komisji do rozpatrzenia poselskiego projektu.

bEJuEhXC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)