Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

WAŻNE:
Zarobki w Polsce rozczarowały. GUS podał dane

Poszerzenie A2 nadal w fazie planów. Na trzeci pas poczekamy przynajmniej 19 lat

Poszerzenie A2 nadal w fazie planów. Na trzeci pas poczekamy przynajmniej 19 lat

Natężenie ruchu na A2 to nawet 80 tys. aut na godzinę Fot. Gerard/REPORTER
Natężenie ruchu na A2 to nawet 80 tys. aut na godzinę

Kierowcy, którzy mieli nadzieję na szybkie poszerzenie autostrady A2, muszą uzbroić się w cierpliwość. Najbliższa z rozważanych dat to... 2037 r.

Natężenie ruchu na autostradzie A2 sięga 75-80 tys. aut na godzinę. Dla porównania, na projektowanym odcinku A1 z Piotrkowa Trybunalskiego do Częstochowy natężenie może sięgnąć "jedynie" 50 tys. aut, co jest wskaźnikiem wystarczającym do budowy szerszej niż zwykle drogi. Wspominany odcinek autostrady będzie pierwszym tej klasy w Polsce, na którego całej długości kierowcy będą mieli do dyspozycji po 3 pasy.

To zestawienie dobrze pokazuje dlaczego od lat podnoszony jest postulat poszerzenia A2. Przynajmniej od Łodzi do Warszawy. To, że droga ma zbyt małą przepustowość przyznał nawet minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przed rokiem obiecał jej poszerzenia. O sprawę Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zapytał "Dziennik Gazeta Prawna”. Obietnica nie zostanie szybko spełniona.

Zobacz też, kiedy A2 dojedziesz do Siedlec:

 

 

Okazało się, że pomysł jest na bardzo wczesnym etapie prac koncepcyjnych. W dodatku w ocenie Jana Krynickiego, rzecznika GDDKiA, po domknięciu trasy S8 na odcinkach z Warszawy do Piotrkowa i z Warszawy do Krakowa, okaże się że poszerzenia A2 niezbędne będzie dopiero w 2037 r. (od Skierniewic do Warszawy) i 2042 (od Skierniewic do Łodzi). Wtedy także mają pojawić się na drogach opłaty.

Według wyliczeń 'DGP" poszerzenie autostrady A2 na odcinku z Łodzi do Warszawy to koszt około 500 mln zł. Dla porównania wybudowanie 81 km autostrady z Tuszyna do Częstochowy to 3 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Już 19 września premiera książki pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy. Książka dostępna jest w przedsprzedaży w księgarniach internetowych

autostrada, gddkia, s8, a2, adamczyk, a1
Czytaj także
Polecane galerie
dd
2018-09-19 17:41
Autor artykułu kompletnie nie wie o czym pisze. "75-80 tys. aut na godzinę" - nie na godzinę, ale na dobę.
"Wspominany odcinek autostrady będzie pierwszym tej klasy w Polsce, na którego całej długości kierowcy będą mieli do dyspozycji po 3 pasy." - kolejna bzdura. Po trzy pasy w jednym kierunku ma A1 i A8.
nikt
2018-09-19 15:38
ale 2 mld$ na wojska USA to Andrzej znajdzie? a nie ma 500 mln zł, też na bezpieczeństwo. Bareja XXI wieku
blah
2018-09-19 11:54
Bzdura, A8 ma po 3 pasy + zjazdowe 1/2 na całej długości
Pokaż wszystkie komentarze (20)