Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. "Mamy zastój"

0
Podziel się

Nie wiemy, jakie są wyniki wierceń, bo zgodnie z prawem firmy nie muszą nas o tym informować i tego nie robią. Inaczej jest na zachodzie Europy - mówi prof. Jerzy Nawrocki.

Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. "Mamy zastój"
(Skraba/REPORTER)
bEpDaKqJ

Nie wiemy, jakie są wyniki wierceń, bo zgodnie z prawem firmy nie muszą nas o tym informować i tego nie robią. Inaczej jest na zachodzie Europy - mówi szef Państwowego Instytutu Geologicznego prof. Jerzy Nawrocki.

_ - W poszukiwaniach gazu łupkowego w Polsce obserwujemy zastój. W tym roku mamy mniej wierceń niż w ubiegłym. Państwowy Instytut Geologiczny nie otrzymuje danych o stopniu wydobywalności gazu, czyli o ilości surowca, jaką można z odwiertów wydobyć na powierzchnię. Póki do PIG nie będą docierały te dane, trudno będzie przedstawić raport (dot. szacunkowej ilości gazu) _ - powiedział szef Państwowego Instytutu Geologicznego.

Jak wyjaśnił, w Polsce firmy nie upubliczniają wyników swoich wierceń, bo nie wymaga tego od nich prawo. Inaczej jest na zachodzie Europy - tam firmy muszą przekazywać wyniki wierceń poszukiwawczych do odpowiednich służb geologicznych. _ W Polsce można zawsze zasłonić się tajemnicą biznesową _ - powiedział. Jakie są wyniki wierceń? _ To są pytania do takich firm, jak PGNiG, jak Orlen, jak część firm zachodnich _ - odpowiedział.

bEpDaKqL

Jego zdaniem sytuację mogą rozwiązać odpowiednie zapisy projektowanej nowelizacji Prawa geologicznego. _ Chodzi o szerszy dostęp do informacji geologicznej zdobywanej na bieżąco przez koncesjonariuszy, co jest normą w państwach zachodnich. W zachodniej Europie udostępnianie tych informacji jest obowiązkiem, a w Polsce przy dzisiejszych rozwiązaniach prawnych jest to praktycznie niemożliwe _ - powiedział.

Nawrocki uważa, że dotychczasowe wyniki poszukiwań nie są jednak optymistyczne. _ Gdyby były, to firmy na pewno by się nimi pochwaliły. Można się tylko domyślać, że coś jest nie tak ze stopniem wydobywalności gazu w Polsce _ - dodał.

W pierwszej połowie czerwca Urząd ds. Informacji o Energii w Departamencie Energetyki USA opublikował raport, z którego wynika, że polskie zasoby gazu łupkowego są szacowane na 146 bln stóp sześc., a ropy łupkowej na 1,8 mld baryłek. Oznacza to, że krajowe zasoby są o 20 proc. mniejsze niż głosił raport EIA z 2011 r.

Tymczasem wstępna prognoza Państwowego Instytutu Geologicznego z marca 2012 r. zakłada, że najbardziej prawdopodobne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą od 346 do 768 mld metrów sześciennych. PIG wielokrotnie informował, że dla dokładniejszego oszacowania zasobów potrzebuje danych z odwiertów poszukiwawczych. W Polsce wykonano jak dotąd ok. 50 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego.

bEpDaKqR

Gaz z łupków wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach, dzięki czemu gaz wydobywa się na powierzchnię ziemi. W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/24/m75544.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;europa;zlagodzi;stanowisko,199,0,1406663.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prawo w sprawie łupków będzie łagodniejsze
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/10/m131850.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/poszukiwania;gazu;lupkowego;chevron;ugial;sie;pod;zadaniami;rumunskich;ekologow,213,0,1403605.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Amerykański koncern ugiął się pod żądaniami
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/12/m208396.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przegrywamy;w;pe;w;sprawie;gazu;lupkowego,72,0,1398088.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Przegrywamy w PE w sprawie gazu łupkowego
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m285217.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/piechocinski;mowi;o;tanszym;gazie;money;pl;sprawdza;czy;to;mozliwe,210,0,1397458.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tańszy gaz? Sprawdzamy, czy to możliwe
bEpDaKrm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)