Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Powiększa się przepaść między bogatymi a biednymi. Padł rekord

0
Podziel się:

Najnowszy raport OECD nie pozostawia wątpliwości. Wydostanie się z biedy graniczy z cudem.

Powiększa się przepaść między bogatymi a biednymi. Padł rekord
(Wasyluk/REPORTER)

Nierówność dochodów osiągnęła rekordowy poziom w większości krajów należących do organizacji OECD. Dziesięć procent najlepiej wynagradzanych osób dostaje ponad dziewięć razy tyle, co grupa dziesięciu procent najbiedniejszych.

Taki wniosek przynosi najnowszy, opublikowany w czwartek raport OECD na temat nierówności w dochodach społeczeństwa. Jego autorzy zaznaczają, że przepaść pomiędzy najbogatszymi a najbiedniejszymi jest rekordowa. Jeszcze w 1980 roku różnice w ich dochodach kształtowały się w stosunku 7:1, a dziś jest to ponad 9:1.

Jeszcze większą różnicę widać, gdy porównamy nie tylko dochody, ale również zamożność poszczególnych grup społecznych. Jak podaje OECD, 10 procent gospodarstw domowych ma dzisiaj połowę majątku wszystkich, 50 procent gospodarstw dzieli między siebie 47 procent bogactwa, a dla 40 procent najbiedniejszych zostaje do podziału około 3 procent ogólnego majątku.

- Osiągnęliśmy punkt krytyczny. Nierówności w krajach OECD są na najwyższym poziomie od czasu, gdy rozpoczęliśmy zbieranie danych na ten temat - powiedział Angel Gurría, sekretarz generalny OECD. Podkreślił, że pogłębiająca się przepaść między najbogatszymi a najbiedniejszymi nie sprzyja wzrostowi gospodarczemu na świecie.

Co bardzo ważne, raport OECD zwraca uwagę na problem tzw. umów śmieciowych. Według autorów raportu to właśnie umowy na czas określony i niepewność zatrudnienia są jednymi z głównych czynników powiększania się nierówności społecznych. Jak wyliczają, od 1995 roku już ponad połowa stworzonych miejsc pracy w gospodarkach OECD była "tymczasowymi", co sprawia duże problemy zwłaszcza dla mniej wykwalifikowanych pracowników.

Autorzy raportu podkreślają, że taka sytuacja powoduje łańcuch kolejnych problemów, jak chociażby brak dostępu do edukacji dla dzieci. Przez to wydostanie się z biedy staje się jeszcze trudniejsze.

Problem umów tymczasowych dotyka coraz częściej osoby młode - wynika z raportu OECD. Mniej więcej połowa pracowników na umowach tymczasowych nie skończyła 30 lat.

Zobacz także: Zobacz, ile zarabiają Polacy

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)