Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Praca cudzoziemców w Polsce. Nowy wymóg i furtka

38
Podziel się:

Pracownicy spoza UE będą mogli uzyskać zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju.

Z nowych rozwiązań może skorzystać nawet 200 tys. osób.
Z nowych rozwiązań może skorzystać nawet 200 tys. osób. (Wojciech Pacewicz)

Pracownicy spoza UE będą mogli uzyskać zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz firmy z innego kraju. Ci, którzy będą chcieli uzyskać pobyt stały, będą musieli wykazać się znajomością języka polskiego.

Znowelizowane przepisy regulujące pracę cudzoziemców w Polsce obwiązują od 12 lutego 2018 r. Każdy obcokrajowiec spoza Wspólnoty, który ubiegać się będzie o pobyt stały, musi wykazać się średniozaawansowaną znajomością języka polskiego, czyli na poziomie co najmniej B1 – podaje "Radio Zet".

Obowiązek ten nie będzie dotyczył dzieci do 16 roku życia oraz tych, urodzonych na terenie Polski. Jak wskazuje portal informacyjny radia, dotąd przepisy nie regulowały minimalnego poziomu znajomości języka.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach daje również możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz firmy z innego kraju. Z tego rozwiązania może skorzystać nawet 200 tys. osób.

Kierownicy i specjaliści będą mogli zostać przeniesieni do pracy w Polsce na 3 lata, a stażyści na rok. Warunkiem jest jednak, że ci pierwsi pracowali w firmie co najmniej rok, a drudzy - 6 miesięcy.

Zobacz także: Zniesienie wiz dla Ukraińców

Nowe zasady rekrutacji cudzoziemców od początku roku stanowią problem dla urzędów pracy. Jak pisaliśmy w money.pl, okazały się one nieprzygotowane do wdrożenia nowych zasad wydawania pozwoleń na pracę obcokrajowcom.

Według firmy Personnel Service główne trudności wynikają z wydłużenia procedury weryfikacji oświadczeń, zwiększonej liczby załączników do wniosku i wymogu obecności cudzoziemca w Polsce do zarejestrowania dokumentu. Więcej o zmianach w zatrudnianiu obcokrajowców przeczytasz w money.pl.

Tymczasem zapotrzebowanie na pracowników w firmach rośnie. W 2017 roku zostało wydanych ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, czyli o 39 proc. więcej niż w poprzednim roku - wynika z danych resortu rodziny i pracy, które analizowaliśmy w money.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(38)
Coins
6 lat temu
Jeśli ktoś nie wie gdzie zainwestować pieniądze polecam Hot forex
hmm
6 lat temu
W UK na stanowisko managera w wielu firmach wymagana jest znajomość języka polskiego, bo większość załogi gada po polsku :P Jaki byłby krzyk jakby w UK wprowadzili obowiązkową znajomość języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym ...
ares
6 lat temu
Po co dawać obywatelstwo, wystarczy tylko zgoda na pobyt czasowy, zawsze można takiego wydalić.
barnaba
6 lat temu
Powinien jeszcze być wprowadzony pisemny egzamin z historii, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej.
tomcio
6 lat temu
Polak Polaka nie szanuje w pracy a chcecie by szanowali ukrainca - Pseudo pracodawcy to ludzie bez zasad i szacunku do innych
...
Następna strona