Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polak zarabia prawie trzy razy mniej niż Niemiec. Wciąż daleko nam do zachodnich stawek

Polak zarabia prawie trzy razy mniej niż Niemiec. Wciąż daleko nam do zachodnich stawek

Około trzykrotnie większe są nie tylko niemieckie stawki. Fot. LESZEK ZYCH/REPORTER
Około trzykrotnie większe są nie tylko niemieckie stawki.

Minimalna stawka w Polsce od 2018 roku wynosi 13,7 zł za godzinę. Niemiec za godzinę pracy dostanie - po przeliczeniu - równowartość co najmniej 36 zł. Mimo że Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów w Europie, nasze pensje są trzykrotnie niższe niż na Zachodzie.

Wraz z nowym rokiem płaca minimalna w Polsce wzrosła. Obecnie, zgodnie z przepisami, za godzinę pracy stawka musi wynieść co najmniej 13, 7 zł. Czy to dużo? Na pewno więcej niż Czesi, którzy – jak podaje poniedziałkowy "Super Express" – otrzymują równowartość 11,2 zł za godzinę.

Ale gdyby przyrównać stawki nad Wisłą z Europą Zachodnią, do której aspirujemy, to wypadamy raczej skromnie. Nasi najbliżsi zachodni sąsiedzi zarabiają równowartość 36 zł za godzinę. Ale – jak pisze dziennik – w Niemczech stawka godzinowa jest zróżnicowana w zależności od branży. I tak na przykład pracownik wykwalifikowany otrzyma już co najmniej 62 zł za godzinę.

Zobacz także, choroby, które można złapać w pracy


Około trzykrotnie większe są nie tylko niemieckie stawki. W Irlandii godzina pracy przekłada się na pensję rzędu co najmniej 39,8 zł, we Francji 39,9 zł, w Holandii 40,23 zł a Wielkiej Brytanii 41 zł – podaje "SE".

Jak wyjaśnia cytowany przez dziennik ekonomista prof. Ryszard Bugaj, kraje doganiające bogaty Zachód, jak Polska, choć szybko się bogacą, długo jeszcze będą w tyle. Pensje rosną nie tylko u nas, ale i na Zachodzie. Poza tym, jak zaznacza ekspert, znaczenie ma też realna siła nabywcza, czyli rzeczywisty dochód na osobę po odliczeniu podatków i składek.

Złoty Medal MTP. Zagłosuj na swoich faworytów

praca, ceny, pensja, zarobki
Czytaj także
Polecane galerie
śmieszek
2018-09-19 15:19
Dobre warunki i korzystną umowę zapewnia firma Stahlkonzept Koch GmbH. Pracowałem u nich w zeszłym roku, ale nieźle przez ten czas zarobiłem.
Polak
2018-01-28 17:44
Ale za to już blisko nam do zachodnich cen. I jak tu się nie cieszyć z doganiania Niemców.
mutig
2018-01-26 10:35
Nie dosc ze pensje 3x wyzsze to jeszcze bez podatku bo np w DE malzenstwo ma kwote wolna w wys 90 tys zl a w PL 10 progow z ktorych wynika ze tylko bezrobotny ma kwote wolna a reszta 0zl. Kiedy nabierzecie odwagi by domagać się zmiany systemu na system demokracji BEZPOŚREDNIEJ czyli system, w którym przynajmniej te najważniejsze decyzje uchwalane są w drodze REFERENDÓW.. i to najlepiej INTERNETOWYCH (konto przypisane np do nr pesel = tanie, wygodne i najlepiej jawne by móc zliczać sumy pośrednie wg miasta, dzielnicy, ulicy budynku i by każdy mógł sprawdzić czy prawidłowo policzono głos sąsiadów i nie było "fake głosów"). I powtarzam - chodzi przynajmniej o te najważniejsze decyzje typu uchodźcy, aborcja, wdrożenie Euro, udział Polski w zagranicznych wojnach, gimnazja, zakaz Roundup (wzorem Holandii), legalizacja marihuany medycznej, szczepienia, opodatkowanie działalnosci gospodarczej Kosciola Katolickiego itp itd Jakim prawem garstka posłów wybranych w ciemno, o wątpliwej moralności i odporności na naciski lobbistów ma decydować o tak ważnych sprawach w imieniu wielomilionowego narodu?! To nie ma nic wspólnego z demokracją i czekam na moment aż dostatecznie dużo osób zauważy że żyjemy w niewolniczym systemie gdzie jednostka nie ma żadnego wplywu na kształt ustaw... Z jednej strony rozumiem też polityków, bo kazdy z nas jest z natury egoistą i każdy kto zostanie posłem z czasem dąży tylko do maksymalizacji korzysci finansowo-zawodowych dla siebie i swojej rodziny... a stawka jest wysoka.. korporacje dużo "zaoferują" nawet za drobne zmiany brzmienia przepisów na ich korzyść... Przy systemie referendalnym nie da sie już tak łatwo przekupić miliony głosujących Polaków! Zastanówcie się, przecież można taki nowatorski system wdrożyć, chociażby TESTOWO na okres 1 kadencji.. jeśli się nie sprawdzi to po prostu wrócimy do zgniłego systemu partyjnego, w którym wszyscy narzekają na kolejne ekipy u włądzy ale nic z tym nie robią... A dla sceptyków powiem tak - kiedyś nikt nie smiał marzyć że da się obalić system monarchii absolutnych... albo komunizm...
Pokaż wszystkie komentarze (54)