Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. Ekonomiści: powinno dalej spadać

18
Podziel się

Zdaniem ekspertów kolejnym wyzwaniem będzie odpływ z rynku pracy osób, które od 1 października br. nabędą prawa do przejścia na emeryturę po obniżce wieku emerytalnego.

Bezrobocie w Polsce. Ekonomiści: powinno dalej spadać
(PIOTR KAMIONKA/REPORTER)
bEqjkBtx

Zdaniem ekonomistów stopa bezrobocia będzie nadal spadać i niewykluczone, że już w lipcu br. zejdzie poniżej 7 proc. W poniedziałek GUS podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego w maju spadła do 7,4 proc. z 7,7 proc. w kwietniu i jest na poziomie najniższym od kwietnia 1991 r.

Zdaniem głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek, z dużym prawdopodobieństwem poziom bezrobocia będzie kontynuować spadki i już w lipcu może znaleźć się poniżej 7,0 proc.

Uważa ona, że zmniejszające się bezrobocie ma związek z poprawą koniunktury, ale także ze zmianami strukturalnymi na polskim rynku pracy. Kurczy się m.in. podaż pracowników w związku ze zmianami demograficznymi i emigracją zarobkową Polaków, jaka dokonała się w ostatnich kilku latach.

bEqjkBtz

Zdaniem Kurtek kolejnym wyzwaniem będzie odpływ z rynku pracy osób, które od 1 października br. nabędą prawa do przejścia na emeryturę po obniżce wieku emerytalnego. Rynek pracy w Polsce jest coraz bardziej rynkiem sprzyjającym pracownikom i jednocześnie coraz "trudniejszym" dla pracodawców, dlatego coraz szerzej poszukują oni rąk do pracy za naszą wschodnią granicą.

Zobacz także: Zobacz także: Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków:

Również według eksperta Work Service Andrzeja Kubisiaka, istnieje dalsza przestrzeń do spadków stopy bezrobocia, która w najbliższych miesiącach może spaść poniżej 7 proc.

bEqjkBtF

Zauważa on, że obecnie poprawa na rynku pracy zaczyna być widoczna na coraz większym obszarze kraju, co powoduje, że już tylko 3 z 16 województw odnotowuje dwucyfrowe bezrobocie.

- Należy jednak pamiętać, że zmniejszające się bezrobocie wspiera czynniki demograficzne i migracyjne, powodując sukcesywne zmniejszanie podaży pracowników. Niedobory kadrowe stają się faktem, a firmy w coraz mniejszym stopniu mają dostęp do kandydatów na rynku. Obecnie ponad 56 proc. bezrobotnych to osoby długotrwale pozostające bez zatrudnienia. Przywrócenie ich na rynek pracy wymaga szeregu działań aktywizacyjnych - komentuje Kubisiak.

Zwraca on uwagę, że stopa bezrobocia spada w całym kraju, a najszybciej w tych województwach, gdzie do tej pory była najwyższa. "Nie oznacza to, że całkowicie zniknęły z mapy kraju miejsca, w których brakuje ofert pracy. W powiatach szydłowieckim, braniewskim czy bartoszyckim bezrobocie nadal przekracza 20 proc. Jednak na drugim biegunie mamy coraz więcej powiatów ze wskazaniami poniżej 3 proc., a więc z sytuacją, gdy praktycznie nie ma osób dostępnych na rynku. Najczęściej takie warunki panują dziś w dużych miastach i metropoliach, które przyciągają masowych pracodawców" - dodaje Kubisiak.

Według GUS liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju br. 1 mln 202,1 tys. wobec 1 mln 252,7 tys. osób w poprzednim miesiącu. Spośród zarejestrowanych bezrobotnych w maju 649,4 tys. stanowiły kobiety.

bEqjkBtG

Zgodnie z danymi GUS, liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w maju wyniosła 143,1 tys., a wyrejestrowanych zostało 193,7 tys. osób.

bEqjkBua
gospodarka
praca
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
nosek
4 lata temu
Aby przywrócić zdrowego delikwenta do pracy, wystarczy zabrać leniowi wsparcie które daje mu państwo
buba
4 lata temu
Zacznijcie podawać liczbę osób aktywnych zawodowo i wskaźnik do liczby obywateli. Bo na razie , to Kowalski pracuje na trzech niepracujących. Jak to wygląda w innych cywilizowanych krajach?
Niepełnospraw...
4 lata temu
Ciekawe, kiedy w końcu wzrośnie wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w instytucjach państwowych? ponieważ w prawie wszystkich urzędach, wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych cały czas utrzymuje się poniżej wymaganego przepisami progu 6%. Jestem osoba niepełnosprawną, skończyłam studia administracyjne, posiadam tytuł magistra i od 2 lat nie mogę zostać zatrudniona nawet na zwykłego referenta. Podejrzewam, że jest to spowodowane, brakiem odpowiednich koneksji, bo nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć.
bEqjkBub
Karo
4 lata temu
Niech podadza ile osob jest biernych zawodowo nie zarejestrowanych w urzedach
olo
4 lata temu
Mam 47 lat,szukam pracy od 3 miesięcy.Już ze trzydzieści razy usłyszałem,że jestem za stary...gdybym chociaż miał grupę inwalidzką albo ukraińskie obywatelstwo..