Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Praca w Polsce. Oto, ile zarabia się w administracji publicznej

Praca w Polsce. Oto, ile zarabia się w administracji publicznej

Najbardziej opłaca się być kierownikiem wydziału lub referatu Fot. Wojciech Pacewicz
Najbardziej opłaca się być kierownikiem wydziału lub referatu

Średnie zarobki w administracji publicznej to 3 450 zł brutto. Najwięcej zarabia się w tej rządowej. Sporo mniej w samorządach. Nadal kobiety dostają mniejsze pensje od mężczyźni.

W raporcie "Wynagrodzenia w administracji publicznej w 2017 roku" firmy Sedlak & Sedlak, który powstał o dane z 2017 r., uwzględniono cztery grupy pracowników administracji publicznej tj.: szczebel rządowy, samorządowy, wymiar sprawiedliwości oraz służby mundurowe. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy administracji rządowej - 3 851 zł brutto. Zatrudnieni na szczeblu samorządowym otrzymywali o 624 zł mniej.

Mediana wynagrodzeń w administracji publicznej w 2017 roku wyniosła 3 450 zł brutto. Zarobki połowy badanych osób mieściły się w przedziale od 2 750 do 4 560 zł.

Z danych wynika, że zarobki kobiet i mężczyzn w administracji publicznej się różniły. Mediany ich wynagrodzeń wynosiły odpowiednio 3 200 i 3 900 zł brutto.


Wynagrodzenia osób zaczynających pracę wyniosły 2 426 zł brutto. Pensje pracowników, pracujących dłużej niż 15 lat wyniosły 4 000 zł brutto.


Kierownicy dużych zespołów (powyżej 10 osób) w administracji publicznej zarabiali 6 221 zł brutto. Zarobki kierowników mniejszych zespołów wyniosły 5 162 zł.

 

W raporcie zaprezentowano stawki wynagrodzeń dla 57 stanowisk. Na poniższym wykresie można zobaczyć mediany dla wybranych spośród nich.


Dane pochodzą z raportu "Wynagrodzenia w administracji publicznej w 2017 roku" wydanego przez Sedlak & Sedlak. Powstał w oparciu o Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Uwzględniono w nim dane o płacach 5 554 osób pracujących w administracji publicznej. Analizowano je pod kątem takich zmiennych jak:

  • obszar administracji publicznej,
  • wielkość instytucji,
  • szczebel zarządzania,
  • staż pracy,
  • dział,
  • wiek,
  • poziom wykształcenia,
  • kierunek ukończonych studiów,
  • tryb ukończonych studiów,
  • znajomość języków obcych.
Czytaj także
Polecane galerie
a Co ze STAZOWYM/?
2018-07-13 11:38
Problem niesprawiedliwości 'stażowego' dotyczy głównie 'budzetówki'! W 2018 płaca minim. wynosi 2100 zł brutto. Pan X z wieloletnim doświadczeniem np.w zamówieniach, który pracuje w urzędzie, zarabia 1800 zł pensji zasadniczej, a pozostałe 300 zł dostaje w formie dodatku stażowego. Jego młodsza koleżanka, ktua zaczyna dopiero drogę zawodową np.pani wożna również zarabia 2100 zł brutto, jednak całą kwotę w ramach pensji zasadniczej bo to jest jej pierwsza praca i nie ma 'stazowego'. A od 2019 roku pani wozna i pan X zarobią po 2200 brutto czyli po 1630netto.. I często jest tak, ze pan X pełni funkcje odpowiezawodową i ma studia, odpowiada za budżet, finanse...i ma chyba wiekszą odpowiedzialność od pani wożnej.. To jest przykład wyjęty z wielu jednostek budzetowych z mojej także i wielu ludzi to już bardzo drażni i odchodzą do innej pracy gdzie ich kompetencje, doswiadczenie i wykształcenie jest docendocenianejuz nie pod względem stanowiska ale przede wszystkim finansowo! Liczymy, ze wkrótce p.Rafalska ogłosi te zmiany..godne zmiany!
mj
2018-07-08 12:47
jeden z urzędów w Warszawie. W rok odeszło prawie 50% pracowników. Pensja mniejsza niż na kasie w sklepie, ogromne wymagania (odpowiedzialność karna i majątkowa za wielomilionowe decyzje) i specjalistyczna wiedza. Każdy z pozostałych pracowników szuka pracy. Studenci którzy się ostatnio dostali do "pracy marzeń", zaczęli szukać nowej pracy po...1 miesiącu.
Dziękuję
2018-06-20 04:46
850 euro brutto (3400 zł) zarabia się w Niemczech pracując na pół etatu za najniższą krajową. Kwota wolna od podatku to 7000 euro.
Pokaż wszystkie komentarze (90)