Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Coraz więcej Białorusinów chce pracować w Polsce. Od Łukaszenki uciekają i młodzi, i starsi

Coraz więcej Białorusinów chce pracować w Polsce. Od Łukaszenki uciekają i młodzi, i starsi

Z kraju Alaksandra Łukaszenki wyjeżdżają i młodzi, i starsi. Fot. RIA Novosti/EAST NEWS
Z kraju Alaksandra Łukaszenki wyjeżdżają i młodzi, i starsi.

35 tysięcy wiz do pracy wydały w ubiegłym roku polskie konsulaty na Białorusi. To dane, które udostępniło polskie MSZ telewizji Biełsat.

To ponad 20 tys. więcej niż w rok wcześniej. I siedem razy więcej niż w roku 2015 - podaje telewizja na swojej stronie internetowej. O trzy tysiące wzrosła natomiast liczba wniosków o Kartę Polaka.

Jak mówią przedstawiciele Białoruskiego Domu w Warszawie, zainteresowanie pracą w naszym kraju jest ogromne. Placówka, która od września oferuje konsultacje w sprawie wiz i pracy w Polsce, codziennie odbiera telefony, dostaje nowe listy i przyjmuje zainteresowanych na miejscu.

- To ludzie zarówno młodzi, studenci, jak i ludzie w wieku emerytalnym. Ludzie, którzy w wieku nawet ponad 60 lat podejmują świadomą decyzję o wyjeździe z kraju i rozpoczęciu pracy tu, w Polsce. Nie gardzą przy tym najprostszą pracą - powiedział Biełsatowi Uładzimir Kobiec z Białoruskiego Domu w Warszawie.

Zobacz też: Ukraińcy o życiu i pracy w Polsce

Jak już pisaliśmy, według danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na koniec 2017 roku wystawiono 1,82 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. 1,71 mln z nich dotyczyło oświadczeń dla Ukraińców, 58 tys. dla Białorusinów i 31 tys. dla Macedończyków. Mimo to na koniec ub.r. było 67 tys. wolnych miejsc pracy, czyli o 4 tys. więcej niż rok wcześniej.

Najbardziej poszukiwani są: murarze, tynkarze, zbrojarze, brukarze, i cieśle, ale braki widoczne są także wśród pracowników niewykwalifikowanych.

Czytaj także
Polecane galerie
Stanio
2018-08-08 11:00
Polacy też uciekają od czasów Tuska do Morawieckiego !!!
Janek
2018-08-08 10:26
Od łukaszenki uciekają z Białorusi w tysiącach ,a w polsce uciekają na zachód w milionach , ciekawe od kogo.
Janek
2018-08-08 10:26
Od łukaszenki uciekają z Białorusi w tysiącach ,a w polsce uciekają na zachód w milionach , ciekawe od kogo.
Pokaż wszystkie komentarze (143)