Notowania

Coraz więcej Białorusinów chce pracować w Polsce. Od Łukaszenki uciekają i młodzi, i starsi

35 tysięcy wiz do pracy wydały w ubiegłym roku polskie konsulaty na Białorusi. To dane, które udostępniło polskie MSZ telewizji Biełsat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RIA Novosti/EAST NEWS)
Z kraju Alaksandra Łukaszenki wyjeżdżają i młodzi, i starsi.

To ponad 20 tys. więcej niż w rok wcześniej. I siedem razy więcej niż w roku 2015 - podaje telewizja na swojej stronie internetowej. O trzy tysiące wzrosła natomiast liczba wniosków o Kartę Polaka.

Jak mówią przedstawiciele Białoruskiego Domu w Warszawie, zainteresowanie pracą w naszym kraju jest ogromne. Placówka, która od września oferuje konsultacje w sprawie wiz i pracy w Polsce, codziennie odbiera telefony, dostaje nowe listy i przyjmuje zainteresowanych na miejscu.

- To ludzie zarówno młodzi, studenci, jak i ludzie w wieku emerytalnym. Ludzie, którzy w wieku nawet ponad 60 lat podejmują świadomą decyzję o wyjeździe z kraju i rozpoczęciu pracy tu, w Polsce. Nie gardzą przy tym najprostszą pracą - powiedział Biełsatowi Uładzimir Kobiec z Białoruskiego Domu w Warszawie.

Zobacz też: Ukraińcy o życiu i pracy w Polsce

Jak już pisaliśmy, według danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na koniec 2017 roku wystawiono 1,82 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. 1,71 mln z nich dotyczyło oświadczeń dla Ukraińców, 58 tys. dla Białorusinów i 31 tys. dla Macedończyków. Mimo to na koniec ub.r. było 67 tys. wolnych miejsc pracy, czyli o 4 tys. więcej niż rok wcześniej.

Najbardziej poszukiwani są: murarze, tynkarze, zbrojarze, brukarze, i cieśle, ale braki widoczne są także wśród pracowników niewykwalifikowanych.

Tagi: praca w polsce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2018

migdalenazdecydowanie od ukraińców wolę białorusinów . To mili i sympatyczni ludzie

15-02-2018

LidlBrawo brać ich do roboty

16-02-2018

szrykTo bardzo mili i przyjaźnie nastawieni ludzie. Są pogodni i chcą pracować. Wielu ma Polskie korzenie. To najlepsza opcja dla Polski.

Rozwiń komentarze (143)

Wybrane dla Ciebie