Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pracownicy spółki TK Telekom należącej do PKP mówią, że są zastraszani

0
Podziel się:

Według związkowców okupujących siedzibę firmy należącej do PKP, doszło złamano ustalenia zawarte między nimi a zarządem.

Pracownicy spółki TK Telekom należącej do PKP mówią, że są zastraszani
(PAP/Tomasz Gzell)

Zakończyły się rozmowy zarządu TK Telekom z przedstawicielami związków zawodowych - podała w komunikacie spółka TK Telekom. Związkowcy oświadczyli, że nie są zadowoleni z efektu rozmów i we wtorek podejmą decyzje ws. dalszych działań. Nie wykluczają strajku.

Na zdjęciu Elżbieta Raczewska z NSZ Solidarność rozmawia z dziennikarzami w holu siedziby spółki TK Telekom w Warszawie.

Firma podała w piątek po południu, że przedstawiciele związków zawodowych opuścili jej siedzibę. Związkowcy od czwartku okupowali siedzibę firmy w Warszawie. Związkowcy uważają, że pracownicy są zmuszani do rezygnacji z pracy. W firmie prowadzony jest Program Dobrowolnych Odejść.

TK Telekom poinformowała, że na zakończenie rozmów związkowcom przekazano komunikat, w którym zarząd TK Telekom _ zapewnił, że wszelkie działania podejmowane w ramach wdrażanego programu dobrowolnych odejść są zgodne z prawem, a wszelkie decyzje pracowników dotyczące skorzystania z tego programu są dobrowolne _. Dodano, że _ na dzień dzisiejszy w spółce nie są likwidowane stanowiska pracy bądź komórki organizacyjne _.

Zarząd TK Telekom - jak czytamy w oświadczeniu - jest gotowy do _ prowadzenia rzetelnego dialogu społecznego z partnerami społecznymi _ we wszystkich kwestiach istotnych dla pracowników spółki.

W komunikacie przypomniano, że w spółce trwa program dobrowolnych odejść (PDO), który jest kolejnym etapem reorganizacji, wynikającej ze strategii rozwoju przyjętej pod koniec 2013 r. Dodano, że ostateczny kształt PDO został uzgodniony ze stroną społeczną w styczniu br., _ czego wynikiem było podpisane przez obie strony porozumienie _. Warunki programu przewidują, że osoba, która z niego skorzysta, może otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy zł.

_ - Te rozmowy niczego nie wniosły. Uważamy, że przedstawiony nam przez zarząd firmy komunikat nie gwarantuje, że nie będzie zwolnień. Z jednej strony zawiera on bowiem gwarancje, iż nie będzie zwolnień, ale z drugiej strony zapisano w nim możliwość przeprowadzenia reorganizacji struktur w firmie, a my wiemy, że to oznaczać może likwidację stanowisk _ - powiedziała Elżbieta Baczewska, przewodnicząca komisji międzyzakładowej NSZZ _ Solidarność _ w TK Telekom.

Dodała, że we wtorek odbędzie się posiedzenie komitetu protestacyjno-strajkowego w sprawie dalszych działań. _ Jesteśmy bardzo zdeterminowani i gotowi do podjęcia daleko idących działań, do strajku włącznie _ - dodała.

_ - Program dobrowolnych odejść realizowany w spółce TK Telekom spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem pracowników. Mimo że nie zarejestrowano jeszcze wszystkich wpływających zgłoszeń, już na tę chwilę wiadomo, że zgłosiło się niemal tylu chętnych, dla ilu przygotowano ofertę _ - przekonywała w komunikacie TK Telekom.

W czwartek wieczorem rzecznik prasowy NSZZ _ Solidarność _ Marek Lewandowski poinformował, że związki zawodowe działające w należącej do PKP spółce TK Telekom rozpoczęły okupację jej siedziby.

_ - Powodem naszej determinacji jest realizowana w ostatnich dniach polityka zastraszania i nękania pracowników spółki przez bezpośrednich zwierzchników służbowych celem wymuszenia decyzji o przystąpieniu do Programu Dobrowolnych Odejść (PDO), którego termin upływa w dniu 06.02.2015 roku _ - napisał w oświadczeniu Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy związków zawodowych działających w spółce TK Telekom.

Według komitetu, który podjął decyzję o przeprowadzeniu akcji protestacyjno-okupacyjnej w siedzibie spółki, doszło do złamania ustaleń zawartych między związkowcami a zarządem firmy ws. realizacji kolejnego PDO.

_ - Naszym zdaniem realizowany PDO służyć ma zwolnieniu 91 spośród 495 zatrudnionych obecnie pracowników dla ułatwienia procesu sprzedaży spółki przez właściciela, to jest PKP S.A. Zarząd po raz kolejny odmówił podpisania projektu paktu gwarancji pracowniczych. Powyższe działania mają na celu doprowadzenie do sprzedaży spółki z jak najmniejszym stanem zatrudnienia bez osłon socjalnych _ - ocenili w oświadczeniu związkowcy.

Operator telekomunikacyjny TK Telekom zarządza siecią teleinformatyczną liczącą blisko 30 tys. km. Sieć łączy ponad 300 miejscowości oraz setki instytucji, przedsiębiorstw i domów.

PKP chce zakończyć sprzedaż TK Telekom do końca pierwszego półrocza 2015 r.; w październiku zaprosiła potencjalnych inwestorów do negocjacji w procesie kupna 100 proc. udziałów w spółce. Pierwsza próba prywatyzacji TK Telekom została przerwana na początku 2013 r.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)