Notowania

energetyka
03.11.2018 20:02

Prąd w Polsce przykuwa uwagę na tle Europy. Ceną

W sobotę rano hurtowe ceny prądu w niemal całej Europie Zachodniej się wyrównały. Tylko cztery państwa UE zachowały cenową niezależność. Wśród nich była Polska z najdroższym prądem w Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michael Kappel / Flickr (CC BY-NC 2.0))

Europa buduje jednolity rynek energii elektrycznej. Coraz większa moc lądowych połączeń między krajami i nowe kable podmorskie sprawiają, że energia elektryczna przepływa z rynków, gdzie jest taniej, na te, gdzie jest drogo. W efekcie hurtowe ceny prądu w sąsiednich krajach coraz bardziej się zbliżają - czytamy w portalu wysokienapiecie.pl.

Jak tłumaczą autorzy artykułu, gdy moc połączeń międzynarodowych jest wystarczająca, aby zaspokoić wszystkie potrzeby importu i eksportu, ceny się wyrównują.

Do takiej sytuacji doszło właśnie 3 listopada 2018 roku o godzinie 9. Na wszystkich 12 kontynentalnych rynkach UE na zachód od Odry i Dunaju płacono jednakową cenę - 65,03 euro/MWh, a więc równowartość 280 zł/MWh.

Sytuacje takie jak sobotnia są rzadkością, lecz zdarzają się coraz częściej.

Zobacz także: Ceny prądu porażą firmy. Zapłacić mogą wszyscy

Silnie integrują się przede wszystkim rynki uprzemysłowionego środka Europy - Niemiec, Austrii, krajów Beneluksu i Francji. Drugą silnie zintegrowaną grupą są kraje nordyckie i bałtyckie.

W Europie Środkowej największym outsiderem jest Polska, z najwyższą ceną prądu w regionie, podają eksperci Wysokiego Napięcia. Jak dodają, drugim niezintegrowanym krajem jest Wielka Brytania. Ceny prądu w obu krajach są najmniej powiązane z resztą Europy, są także najwyższe. W sobotę w Wielkiej Brytanii cena przekraczała 285 zł. W Polsce było to 303 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, ceny prądu, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-11-2018

PatryjotaNikt nam nie będzie narzucał cen energii!! Nikt nam nie będzie przysyłał swojego brudnego, taniego prądu!! My tu dopiero wstaliśmy z kolan i sami … Czytaj całość

03-11-2018

krisw Polszcze prąd będzie jeszcze droższy bo będziemy płacić coraz więcej za emisję CO2 . PiS zablokował budowę elektrowni wiatrowych , a tymczasem w … Czytaj całość

03-11-2018

MieszkoCiekawe co Krzywousty teraz będzie kłamał.

Rozwiń komentarze (197)