Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prąd w Polsce przykuwa uwagę na tle Europy. Ceną

197
Podziel się

W sobotę rano hurtowe ceny prądu w niemal całej Europie Zachodniej się wyrównały. Tylko cztery państwa UE zachowały cenową niezależność. Wśród nich była Polska z najdroższym prądem w Unii Europejskiej.

Prąd w Polsce przykuwa uwagę na tle Europy. Ceną
(Michael Kappel / Flickr (CC BY-NC 2.0))
bDXQFVud

Europa buduje jednolity rynek energii elektrycznej. Coraz większa moc lądowych połączeń między krajami i nowe kable podmorskie sprawiają, że energia elektryczna przepływa z rynków, gdzie jest taniej, na te, gdzie jest drogo. W efekcie hurtowe ceny prądu w sąsiednich krajach coraz bardziej się zbliżają - czytamy w portalu wysokienapiecie.pl.

Jak tłumaczą autorzy artykułu, gdy moc połączeń międzynarodowych jest wystarczająca, aby zaspokoić wszystkie potrzeby importu i eksportu, ceny się wyrównują.

Do takiej sytuacji doszło właśnie 3 listopada 2018 roku o godzinie 9. Na wszystkich 12 kontynentalnych rynkach UE na zachód od Odry i Dunaju płacono jednakową cenę - 65,03 euro/MWh, a więc równowartość 280 zł/MWh.

bDXQFVuf

Sytuacje takie jak sobotnia są rzadkością, lecz zdarzają się coraz częściej.

Zobacz także: Ceny prądu porażą firmy. Zapłacić mogą wszyscy

bDXQFVul

Silnie integrują się przede wszystkim rynki uprzemysłowionego środka Europy - Niemiec, Austrii, krajów Beneluksu i Francji. Drugą silnie zintegrowaną grupą są kraje nordyckie i bałtyckie.

W Europie Środkowej największym outsiderem jest Polska, z najwyższą ceną prądu w regionie, podają eksperci Wysokiego Napięcia. Jak dodają, drugim niezintegrowanym krajem jest Wielka Brytania. Ceny prądu w obu krajach są najmniej powiązane z resztą Europy, są także najwyższe. W sobotę w Wielkiej Brytanii cena przekraczała 285 zł. W Polsce było to 303 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXQFVuG
energetyka
wiadomości
KOMENTARZE
(197)
xx
3 lata temu
Nie jest tajemnica że pis planuje integracje z białorusią i Rosja i dlatego wyprowadza Polskę z Unii.
Ewa
3 lata temu
Dobra zmiana odłączyć się od Europy i i lizać 4 litery putinowi za tzw ochronę
Suweren
3 lata temu
Brawo PiS!
bDXQFVuH
Gdr
3 lata temu
A PiS twierdzi ze życie w Polsce jest tanie ?
qperNIK
3 lata temu
Płacimy Niemcom za limity CO2, podczas gdy oni sami kopcą go najwięcej w całej unii. Potem niemieccy sprzedawcy sprzedają nam prąd i sami jeszcze na tym zarabiają. Jesteśmy kolonią i musimy na nich pracować. To taka okupacja tylko w białych rękawiczkach.
...
Następna strona