Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lepsza ochrona przed nieuczciwym deweloperem. Korzystne zmiany dla nabywców mieszkań

13
Podziel się:

Nabywcy mieszkań będą bezpieczniejsi np. w przypadku upadłości dewelopera. Ochronie mają podlegać twpłaty na garaż, czy miejsce postojowe. Opłata rezerwacyjna nie będzie większa niż 1 proc. ceny nieruchomości - to niektóre zmiany w tzw. ustawie deweloperskiej.

Prawa nabywcy mieszkania będą lepiej chronione - zakłada projekt zmian w ustawie deweloperskiej przygotowany przez UOKiK.
Prawa nabywcy mieszkania będą lepiej chronione - zakłada projekt zmian w ustawie deweloperskiej przygotowany przez UOKiK. (Arkadiusz Ziolek)

Nabywcy mieszkań będą bezpieczniejsi np. w przypadku upadłości dewelopera. Ochronie mają podlegać wpłaty na garaż, czy miejsce postojowe. Opłata rezerwacyjna nie będzie większa niż 1 proc. ceny nieruchomości - to niektóre zmiany w tzw. ustawie deweloperskiej.

Projekt, który powstawał w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, trafił właśnie do konsultacji publicznych - podaje portal next.gazeta.pl. Co do zasady ma wzmocnić prawa nabywcy mieszkania.

Nowa ustawa ma zlikwidować tzw. otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze bez zabezpieczenia, z których obecnie korzysta ok. 80 proc. deweloperów. UOKiK jest zdania, że bank przekazujący systematycznie deweloperowi środki z rachunku powierniczego w praktyce nie kontroluje postępów prac, a to jest już niebezpieczne dla nabywców. Taka formuła nie chroni ich przed utratą pieniędzy w razie np. upadku dewelopera lub niedokończenia budowy.

Zobacz: Dopłaty do mieszkań mają pobudzić rynek lokali na wynajem. Ma to ułatwić ludziom start w życiu zawodowym

Zamiast otwartych rachunków powierniczych, mają powstać zamknięte rachunki, z których deweloper dostawałby pieniądze dopiero po wybudowaniu bloku i po przeniesieniu prawa własności mieszkań. Projekt nie wyklucza, że mogłyby funkcjonować także otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze, ale wyłącznie z gwarancją ubezpieczeniową lub bankową. To zabezpieczałoby kupujących m.in. przed upadłością dewelopera, bo mogliby odzyskać całą wpłaconą kwotę - opisuje portal.

Bank przed przekazaniem środków deweloperowi musiałby sprawdzać np. czy posiada on prawo do terenu, czy pozwolenie na budowę jest ważne, czy nie toczy się postępowanie restrukturyzacyjne lub upadłościowe.

Zmiany zakładają, że ochronie z ustawy deweloperskiej podlegałyby także wpłaty na garaż, boks na rower, czy miejsce postojowego, które obecnie są takiej ochrony pozbawione.

Opłata rezerwacyjna do zwrotu

Ustawa na nowo ma uregulować kwestię umowy rezerwacyjnej. Opłata rezerwacyjna zostałaby obniżona - nie mogłaby wynosić więcej niż 1 proc. ceny nieruchomości. Miała by również charakter kaucji, co oznacza, że mogłaby zostać zwrócona, gdyby nie doszło do podpisania umowy deweloperskiej np. z powodu odmowy udzielenia kredytu. Gdyby natomiast umowa deweloperska nie została podpisana z winy dewelopera, opłata byłaby zwraca w podwójnej wysokości.

UOKiK proponuje, by do umowy deweloperskiej obligatoryjnie dołączana była zgoda banku finansującego dewelopera na to, aby po wpłaceniu pełnej ceny kupujący otrzymał mieszkanie z czystą hipoteką. Dziś w przypadku upadłości dewelopera to kredytujący go bank ma w zaspokajaniu roszczeń pierwszeństwo przez kupującym mieszkanie - wskazuje next.gazeta.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Jerzy65
3 lata temu
Przy tej bandzie i przyzwoleniu rządzących PO i PSL ,syn do dzisiaj spłaca kredyt na rzecz dziurę w ziemi ,żydowscy prokuratorzy z Krakowa prowadzili też tak sprawę aby ją przedawnić. Dość tego chamstwa i dranstwa ZYdo -Komunistycznego .
conrado
5 lata temu
Czas najwyższy bo tyle ludzi zostało oszukanych przez deweloperów. U mnie akurat skończyło się szczęśliwie bez żadnych perypetii a kupowałem mieszkanie na Białołęce od fabryki domów ale kumpel z pracy nie miał tyle szczęścia bo deweloper zbankrutował i ma teraz kłopot.
Angelika wrob...
5 lata temu
Zrobic strone gdzie mozna spr czy deweloper ma choc jedna sprawe zwolki i nie wyplaconych odsetek plus zwoki budowy
Angelika wrob...
5 lata temu
Wplacilam calosc czekam 3 rok ustawa powinna obejmowac tez do do tylu pytalam prawnikow a oni dewelopwr wlasciqie w ofule nie musi tego oddac powinnien byc koszt sprawy gratis sprawa 20 000 i przy wypowiedzeniu tez calosci nie odzyskam pozatym deweliper na tyle cwany ze 7 kont jest pustych Nie!!!!! A dalej buduje i mo helikopter
Jerzy62
5 lata temu
Są też developerzy którzy pobierają zaliczkę i budują i nie oszukują . Takich jest niewielu . Przepisy dla tych cwaniaków pozostałych muszą być rygorystyczne . Małym developerom jakoś pomóc ale nie za wszelką cenę bo wiemy jak potrafią też roztrwonić ludzkie pieniądze. Banki też nie są bez winy bo za nic nie odpowiadają bo kasę i tak dostaną swoja a do tego masa cwaniaków bankowych ,oszustów i kombinatorów którzy sami się nazywają jako godna zaufania instytucja publiczna.