Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
27.05.2005 18:59

Prawie 100 tys. Polaków znalazło pracę w Wielkiej Brytanii

Prawie sto tysięcy Polaków znalazło pracę w Wielkiej Brytanii w ciągu roku po przystąpieniu Polski do UE - poinformowała w piątkowym komunikacie Ambasada Brytyjska w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Są to dane wynikające z Programu Rejestracji Pracowników, opublikowane przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Z danych za pierwszy kwartał 2005 wynika, że wnioski w ramach programu złożyło w tym okresie w Wielkiej Brytanii ponad 40 tys. osób z nowych krajów Unii. Od maja 2004 liczba złożonych wniosków wyniosła 176 tys. Z tej grupy 98 tys. stanowią Polacy.

Większość osób zarejestrowanych jako pracownicy to - poza Polakami - Litwini i Słowacy. Ok. 82 proc. pracowników ma od 18 do 34 lat.

Cytowany w komunikacie minister imigracji Tony McNulty powiedział, że pracownicy z nowych państw członkowskich UE "wnoszą wkład w brytyjską gospodarkę, płacąc podatki i składki ubezpieczenia społecznego, oraz obejmując stanowiska pracy w obszarach, w których istnieją luki." Dodał, iż szacuje się, że wartość pracy pracowników z nowych państw UE zarejestrowanych w programie wyniosła od maja 2004 do marca 2005 około 500 mln funtów".

McNulty podkreślił, że pracownicy z nowych krajów członkowskich UE to zaledwie 0,4 proc. osób w wieku produkcyjnym w Wielkiej Brytanii i "nie ma dowodów na to, że wywierają oni znaczący wpływ na zatrudnienie, bezrobocie czy wynagrodzenia".

Raport Monitorowania Akcesji jest dostępny na stronie www.homeoffice.gov.uk. Jest raportem wspólnym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Departamentu Pracy i Emerytur, Urzędu Podatkowego i Kancelarii Wicepremiera.

Tagi: praca, bezrobocie, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz