Notowania

bezrobocie
28.11.2012 18:34

Prawie pół miliarda złotych trafi do bezrobotnych. Komisja Finansów Publicznych podjęła decyzję

Sejmowa komisja finansów publicznych zgodziła się, by prawie pół miliarda zł z Funduszu Pracy trafiło na zasiłki dla bezrobotnych i...

Podziel się
Dodaj komentarz
(greg801/iStockphoto)

Sejmowa komisja finansów publicznych zgodziła się w środę, by prawie 0,5 mld zł z Funduszu Pracy przekazać m.in. na zasiłki dla bezrobotnych. Takiej kwoty brakuje resortowi pracy na wypłaty do końca tego roku.

Wiceminister pracy Marek Bucior poinformował na posiedzeniu komisji, że minister pracy wystąpił o zgodę na zmianę w planie finansowym Funduszu Pracy dotyczącą kwoty 457 mln zł. Z pieniędzy tych sfinansowane byłyby zasiłki i tzw. inne obligatoryjne świadczenia przewidziane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zaznaczył, że resort finansów pozytywnie ocenił wniosek ministra pracy.

Bucior powiedział, że w planie finansowym Funduszu Pracy na 2012 r. założono limit wydatków na świadczenia obligatoryjne w kwocie ponad 4,9 mld zł. Do 30 września wydano 3,9 mld złotych.

_ - Aktualnie minister pracy ma do zrealizowania koszty w wysokości - zgodnie z ustawą budżetową - 910 mln zł, a faktyczne zapotrzebowanie wynosi 1 mld 367 mln zł. To oznacza, że szacowany niedobór środków niezbędnych na pokrycie obecnego zapotrzebowania to właśnie 457 mln zł _ - tłumaczył Bucior.

Wyjaśnił, że pieniądze te będą przeznaczone na zasiłki dla bezrobotnych (225 mln zł), zasiłki przedemerytalne i świadczenia przedemerytalne (212 mln zł), dodatki aktywizacyjne (16,5 mln zł) i świadczenia integracyjne (3,5 mln zł).

_ - Zwiększone wydatki mają pokrycie w ponadplanowych przychodach uzyskanych przez Fundusz Pracy w okresie 10 miesięcy bieżącego roku _ - zapewnił wiceminister.

Wskazał, że na koniec 2011 r. w funduszu było ponad 5,7 mld zł, natomiast na koniec września ponad 7,6 mld zł.

Elżbieta Rafalska z PiS pytała m.in., czy rząd nie spodziewał się wcześniej, że taka duża kwota będzie potrzebna.

_ - Kwoty ujęte w planie finansowym Funduszu Pracy na 2012 roku dotyczyły określonej liczby zarejestrowanych bezrobotnych na koniec 2012 roku. Chodziło o 1 mln 588 tys. osób. Jednak to było przyjmowane przy stopie bezrobocia na poziomie 10 procent. Na koniec września 2012 roku. w urzędach pracy było zarejestrowanych 1 mln 979 tys. osób, co oznaczało stopę bezrobocia na poziomie 12,4 procent _ - poinformował wiceminister.

Zaznaczył, że odbiegający od założeń wzrost bezrobocia skutkuje nie tylko wyższą liczbą osób, które nabywają uprawnienia do zasiłków, ale też przekłada się na powiększenie grupy osób, która nabywa prawo do świadczeń przedemerytalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Sytuacja na rynku pracy jest tutaj tragiczna Galopujące bezrobocie i coraz większy odsetek ludzi, którym nie należy się zasiłek ma katastrofalny wpływ na całą gospodarkę tego kraju.
Każą bezrobotnym oddawać zasiłek. Słusznie? Urzędy mogą też żądać zwrotu kosztów szkolenia lub studiów.
W pośredniaku szału nie ma Co o pośredniaku mówią Joanna z Utah, Rafał z podopieczną MOPS-u, Agnieszka, której ciężko było w sklepie zoologicznym i Mariusz, jego stały bywalec.
Tagi: bezrobocie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz