Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo energetyczne do ekspresowej zmiany

9
Podziel się:

Ministerstwo Energii szykuję zmianę prawa energetycznego. Branża dostała... dwa dni na zgłoszenie uwag do projektu. Termin właśnie mija.

Szykują się zmiany w prawie energetycznym
Szykują się zmiany w prawie energetycznym (Andrzej Hulimka/REPORTER)

Ministerstwo Energii szykuję zmianę prawa energetycznego. Branża dostała... dwa dni na zgłoszenie uwag do projektu. Tymczasem przepisy wprowadzają m.in. obowiązek sprzedaży 100 proc. energii elektrycznej na giełdzie i ograniczają prawa właścicieli nieruchomości na których są słupy energetyczne - wylicza portal WysokieNapiecie.pl.

Projekt zmiany prawa energetycznego oraz niektórych ustaw na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego zawisł 14 sierpnia. Na konsultacje jest bardzo mało czasu, ponieważ Minister Energii prosi o nadsyłanie uwag do 17 sierpnia. W zamyśle projektu, sprzedaż energii w Polsce ma być bardziej przejrzysta. Nie powinno też dochodzić do nieuzasadnionych wzrostów cen energii elektrycznej.

Jedną z ważniejszych przewidzianych zmian jest podwyższenie obliga giełdowego, co Ministerstwo Energii zapowiedziało pod koniec lipca, gdy ceny energii elektrycznej na giełdzie osiągnęły rekordowe poziomy.

Według projektu, przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej będzie zobowiązane ją w całości sprzedać na giełdzie towarowej lub na zorganizowanej platformie obrotu w Polsce.

Zobacz także: Zobacz też:W Zakopanem już płacą mniej za ciepło. Coraz więcej inwestycji w geotermię w Polsce

Z obowiązku zwolniona będzie energia dostarczana bezpośrednią linią z przedsiębiorstwa do odbiorcy końcowego, energia z OZE, energia wytworzona w kogeneracji ze średnioroczną sprawnością ponad 52,5 proc, energia zużywana na potrzeby własne, wytworzona w instalacji o mocy mniejszej niż 50 MWe oraz energia niezbędna do wykonywania przez operatorów systemów elektroenergetycznych ich zadań.

Prezes URE może zwolnić z obowiązku instalacje, które rozpoczęły wytwarzanie energii po 1 lipca 2017 r. a sprzedaż energii zagwarantowały w długoterminowych umowach zawartych w celu realizacji inwestycji wytwórczych, zabezpieczenia przychodów oraz w ramach długoterminowych zobowiązań. Zwolnienie dotyczyć ma też energii wytwarzanej na potrzeby operatora systemu przesyłowego wykorzystywanej na potrzeby prawidłowego funkcjonowania KSE.

Przedsiębiorstwa energetyczne mają przekazywać Prezesowi URE informacje o zawartych umowach sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej poza giełdą. URE będzie ogłaszać średnią kwartalną cenę energii elektrycznej niepodlegającej obligu.

Sprzedaż rezerwowa

Wzrost liczby zmian sprzedawców prądu i gazu sprawia, że część firm nie jest w stanie wywiązać się z obowiązku. W tym przypadku klient trafia do sprzedawców rezerwowych. Liczba takich kontraktów w Polsce wzrosła w tym roku kilkakrotnie i Ministerstwo Energii postanowiło bardziej uregulować ten rynek. Teraz warunki oferowane takim odbiorcom są zwykle gorsze od rynkowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Polak
6 lat temu
Głosuję na PiS
ela
6 lat temu
pis to największe rozczarowanie ostatnich 30 lat. skandal goni skandal a Polacy traktowani są jak śmiecie. nie przeskoczą następnych wyborów.
Marcel
6 lat temu
Tak wyglądają wszystkie konsultacje za Pisu i w każdej dziedzinie. Postulaty nigdy nie są brane pod uwagę.Ta partia jest wielkim rozczarowaniem.
Kaska
6 lat temu
Wiedziałam, że przemysł naftowy w Wenezueli prędzej czy później dobiegnie załamania.
Lisek
6 lat temu
Mogłem się tego spodziewać po Trumpie, po jego decyzji wysokie ceny zostaną z nami na dłużej.