Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo o metropoliach. W lipcu ruszają prace

0
Podziel się:

W lipcu powstanie zespół komisji wspólnej rządu i samorządu, który przygotuje założenia zmian w prawie dot. metropolii.

Prawo o metropoliach. W lipcu ruszają prace
(Agnieszka K. Jurek/East News)
bEJthzKd

W lipcu powstanie zespół komisji wspólnej rządu i samorządu, który przygotuje założenia zmian w prawie dot. metropolii; ma to być nowelizacja obecnych przepisów, a nie nowa ustawa metropolitalna - powiedziała wiceszefowa MAC Magdalena Wilamowska.

Rozwiązania ustawowe _ powinny być dostępne do końca roku _ - zapowiedział szef MAC Michał Boni podczas dzisiejszego posiedzenia komisji wspólnej rządu i samorządu, na którym zaprezentowano wyniki konsultacji ministerstwa w sprawie reformy metropolitalnej.

Wilamowska zapowiedziała, że w lipcu zostanie powołany zespół roboczy komisji wspólnej rządu i samorządu, który przygotuje założenia zmian. _ Mam nadzieję, że od lipca do września uda nam się ustalić przynajmniej pierwsze postulaty odnośnie ewentualnych zmian w przepisach _ - dodała. W skład zespołu mają wejść przedstawiciele MAC oraz resortów: finansów, transportu, rozwoju regionalnego, edukacji i zdrowia.

bEJthzKf

Według Wilamowskiej _ opinia strony samorządowej jest taka, aby pracować nad uproszczeniami prawa w obecnie obowiązujących przepisach, a nie nad tworzeniem nowych przepisów _. Jak oceniła, nowelizowanie istniejących ustaw _ wydaje się naturalne _ i _ nie powinno budzić sprzeciwu _. _ Takie są rekomendacje komisji wspólnej rządu i samorządu _ - konkludowała Wilamowska.

Konsultacje w sprawie reformy metropolitalnej MAC prowadził do końca maja. W tzw. zielonej księdze - skierowanej do samorządów, związków komunalnych, ekspertów, naukowców i organizacji pozarządowych - pytano o kształt metropolii. MAC deklarował, że celem zielonej księgi jest uporządkowanie dyskusji na temat rozwiązań prawnych dla przyszłych obszarów metropolitalnych w Polsce.

Resort otrzymał łącznie 158 odpowiedzi. 78 nadesłały instytucje publiczne, 34 - podmioty pozarządowe, a pozostałe 46 - osoby fizyczne i firmy prywatne.

Na posiedzeniu komisji podsumowano wyniki konsultacji. Wynika z nich, że, ci, którzy wzięli udział w ankiecie, opowiadają się w większości za tworzeniem związków międzygminnych, ewentualnie gminno-powiatowych. Ankietowani byli w większości zdania, że proces powinien być oddolny, a związki międzygminne powinny powstawać w konkretnym celu - do wykonywania jednego lub kilku zadań. Może to być np. tworzenie wspólnych planów przestrzennych, przygotowywanie strategii rozwoju całego obszaru, czy usprawnienia w organizacji transportu publicznego.

bEJthzKl

Docelowo popierają stworzenie powiatu metropolitalnego. Na pytanie, kto powinien podejmować ostateczną decyzję, większość uczestników konsultacji odpowiedziała, że premier - w drodze rozporządzenia. Wśród większości uczestników konsultacji nie zyskała natomiast poparcia idea przyjęcia ustawy wyznaczającej, gdzie i jak mają powstać metropolie.

Podczas posiedzenia komisji w dyskusji nad dokumentem wzięli udział przedstawiciele samorządów. Zdaniem prezesa Związku Miast Polskich, prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego ankieta pokazała, że reforma metropolitalna ma być remedium na obecną sytuację, w której samorządy _ nie mogą się dogadać _. Ocenił też, że spośród nowych zapisów regulujących działanie metropolii najtrudniej będzie wprowadzić mechanizmy finansowe.

_ - Jestem zwolennikiem małych kroków _ - dodał. Grobelny stwierdził, że próba całościowego rozwiązania kwestii metropolii będzie trwała tak długo, że _ nie doczekamy efektów _. Z kolei prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wyraziła obawę, że _ bez narzucenia zmian _ w wielu wypadkach trudno będzie o porozumienie między samorządami.

Inny pogląd zaprezentował Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich. Przekonywał, że narzucanie rozwiązań byłoby najgorszym wyjściem, bo miasta mają przewagę w relacjach z gminami ze względu na potencjał gospodarczy czy liczbę ludności. _ - Trzeba znaleźć sposób zarządzania, który dawałby możliwość mniejszym partnerom pełnego uczestnictwa w podejmowaniu decyzji _ - postulował.

bEJthzKm

Tematykę metropolitalną porusza przyjęta 15 czerwca przez Sejm Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. Koncepcja przewiduje, że najważniejszymi punktami sieci metropolitalnej będą: stolica; Aglomeracja Górnośląska (Katowice wraz z miastami wchodzącymi w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego), Łódź, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk - Sopot - Gdynia z głównym ośrodkiem miejskim w Gdańsku), Wrocław, Poznań, Szczecin, kształtujący się duopol Bydgoszcz - Toruń oraz Lublin.

Czytaj więcej o działaniach MAiC w Money.pl
"Przez wiele lat wszystko tu stało na głowie" Zdaniem ministra Boniego nowy start w tym myśleniu jest nie tylko koniecznością, ale i szansą, której nie można zmarnować.
Boni robi wszystko, by uniknąć surowej kary Minister administracji i cyfryzacji przedstawił komisarz UE Neelie Kroes harmonogram dostosowania polskiego prawa i przepisów audiowizualnych do dyrektyw unijnych.
Ta ustawa zmieni nasze miasta, jeśli powstanie Samorządowcy i eksperci uważają, że konieczna jest szybka reforma, która ułatwi funkcjonowanie metropolii.
bEJthzKG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)