Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier: Trzeba ograniczyć wpływ kryterium ceny na przetargi

0
Podziel się:

Donald Tusk nie wykluczył też obniżenia stawki VAT w roku 2014.

Donald Tusk 2
Donald Tusk 2 (PAP/Adam Warżawa)
bEENvcdN

Donald Tusk opowiedział się za _ głęboką korektą _ prawa o zamówieniach publicznych, która pozwoli na ich uproszczenie. Tusk nie wykluczył obniżenia stawki VAT w roku 2014.

_ - Przychodzi moment, kiedy warto zrobić w zamówieniach publicznych głęboką korektę. Chcemy uprościć zamówienia publiczne, przyśpieszyć te procedury. Mamy już wystarczająco dużo doświadczenia - choćby tego chińskiego - żeby poważnie przemyśleć problem najtańszej ceny. Ona musi być bezwzględnie jednym z głównych kryteriów, ale trzeba się zastanowić, jak dać możliwość rozsądnego wyboru. Będziemy otwarci na bardzo szybką i poważną dyskusję _ - zadeklarował.

W ocenie premiera, najniższa cena jako pierwsze kryterium w zamówieniach publicznych pojawiła się dlatego, że jeszcze przed kilkoma laty zagrożenie korupcyjne było bardzo duże. - _ Zamówienia publiczne mogą być mniej dokuczliwe wtedy, kiedy będzie można mieć pewność, że jak ktoś wybrał droższą ofertę, to ona była de facto uczciwsza, rzetelniejsza, a nie, że była to próba zarobienia pieniędzy na boku _ - ocenił.

bEENvcdP

Tusk, który spotkał się w czwartek w Czarnkowie (woj. wielkopolskie) z przedstawicielami firm turystycznych i samorządowcami był pytany m.in., czy można liczyć na obniżkę VAT, bo - jak argumentowali jego rozmówcy - dzisiaj obowiązująca stawka wyklucza wiele samorządów z prac inwestycyjnych.

_ - Na tak postawione pytanie, czy przewiduję obniżenie VAT, jeśli chodzi o działania samorządu, np. przy budowie dróg, odpowiem: nie przewidujemy obniżenia podatków w przewidywalnej przyszłości. Zakładamy, jeśli wszystko dobrze pójdzie możliwe jest być może w 2014 powrót o 1 proc. niżej ze stawką VAT, czyli powrót do status quo sprzed podwyżki VAT _ - odparł szef rządu.

Jak dodał, następne cztery lata będą _ bardzo ciężka walką o to, żeby utrzymać możliwości płatnicze polskiego państwa i żeby kryzys nie wlazł do kieszeni Polaków. Najbliższy rok, czy dwa lata to nie będzie czas wyraźnej ulgi finansowej dla płatników podatków. Kto tak mówi, nie ma zielonego pojęcia, co się dzisiaj dzieje na świecie i w Europie _ - podkreślił.

Tusk mówił też, że podatek liniowy to nie tylko jedna stawka, ale też likwidacja wszystkich ulg i wyłączeń. - _ Ja mam liberalne poglądy, ale powiedziałbym, że nie mogę zabrać ludziom kwoty wolnej od podatku, bo to uderzy w tych, którzy mają najmniej. Muszę powiedzieć bardzo twardo, że ulga prorodzinna jest głównym narzędziem, żeby w ogóle jeszcze - przepraszam za słowo - młodzi chcieli mieć dzieci _ - powiedział premier.

bEENvcdV

Rozmówcy Tuska pytali m.in. jak wygląda perspektywa rozwoju energetyki w Polsce, w tym ewentualnej elektrowni jądrowej w wielkopolskim Klempiczu. - _ Uczciwie powiem: nie spodziewajcie się, że na tym spotkaniu zapadnie decyzja o lokalizacji przyszłych elektrowni jądrowych w Polsce. Ale jest kilka miejsc, które w sposób oczywisty są najlepiej do tego predestynowane. Jednym z kluczowym argumentów na "tak" w przypadku Klempicza jest też stanowisko ludzi tam mieszkających _ - powiedział szef rządu.

_ - Jeśli w Polsce dojdziemy ostatecznie do wniosku, że polska energetyka potrzebuje elektrowni jądrowych, jeśli będzie nas na to stać finansowo, jesteśmy już bardzo zaawansowani z tymi projektami, to w Polce powstaną na początek dwie elektrownie jądrowe. Oczywiście Klempicz, Pomorze Zachodnie i Pomorze Gdańskie to są te trzy miejsca, które są rozpatrywane na serio _ - poinformował Tusk. Jak dodał, rozważa też budowę sieci średniej wielkości elektrowni gazowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t101894.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;o;polsce;genialne;miejsce;na;ziemi,141,0,918669.html) Tusk o Polsce: "Genialne miejsce na Ziemi" Tak przekonuje premier na videoblogu relacjonującym jego podróże.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t99007.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kibice;zaklocili;wizyte;tuska,36,0,916772.html) Transparenty i okrzyki zakłóciły wizytę Tuska Manifestanci wywiesili transparenty: _ Przeżyliśmy Ruska, przeżyjemy Tuska _ i _ Rządu niespełnione obietnice - temat zastępczy kibice _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t74595.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ostre;wystapienie;tuska;na;konwecji;platformy,25,0,906777.html) Ostre wystąpienie Tuska. Ostrzega przed PiS Premier zapewniał, że wygrana wyborcza jego partii gwarantuje dokończenie wszystkich projektów, rozpoczętych w ciągu ostatnich czterech lat.
bEENvceq
prawo zamówień publicznych
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)