Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier zadowolony z nowego planu dla Grecji

0
Podziel się:

Donald Tusk podkreśla, że rynki zareagowały na plan pomocy dla Grecji pozytywnie i uznały go za wiarygodny.

Premier zadowolony z nowego planu dla Grecji
(kprm.gov.pl)

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że z satysfakcją przyjął decyzje podjęte na szczycie eurogrupy w sprawie pomocy dla Grecji. Jak zauważył, rynki zareagowały na ten plan pozytywnie i uznały go za wiarygodny.

Specjalny szczyt strefy euro w Brukseli zakończył się porozumieniem przywódców w sprawie pomocy dla Grecji. Nowa pomoc z publicznej kasy ma wynieść około 109 mld euro. Do tego dochodzi wkład sektora prywatnego w wysokości nawet około 50 mld euro.

_ - Z satysfakcją przyjęliśmy rozwiązania, one są mocne. Mało kto spodziewał się, że przywódcy eurogrupy uporają się z decyzją w ciągu jednego posiedzenia. To są naprawdę bardzo masywne decyzje _ - powiedział Tusk.

Jak dodał, rynki zareagowały na decyzje eurogrupy - przynajmniej w ostatnich godzinach - pozytywnie i uznały ten plan za wiarygodny.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;europa;powinna;miec;wlasna;agencje;ratingowa,164,0,874404.html) Merkel chce, by Unia poszła śladem Chin

Tusk podkreślił, że ważne jest ustalenie, iż plan stabilizujący będzie mógł być stosowany także wobec innych państw, jeśli taka potrzeba istnieje. - _ Założono, że potrzeba zaangażowania tzw. prywatnego sektora, czyli banków, to też powinno uspokoić sytuację w niektórych państwach europejskich _ - ocenił szef rządu.

_ - Mogę pochwalić ministra finansów Jacka Rostowskiego, który kilka tygodni temu publicznie powiedział, że jednym z głównych celów takiego spotkania powinno być obniżenie oprocentowania tych ratunkowych pożyczek i nawet wskazał bardzo precyzyjnie, że optymalny próg oprocentowania takich pożyczek ratujących Grecję, ale także w przypadku innych krajów, powinien być w okolicach 3,5 procent _ - powiedział Tusk.

Jak dodał, cieszy się, że to co polska prezydencja proponowała, jako jedno z istotnych rozwiązań, zostało przyjęte na spotkaniu eurogrupy.

Premier poinformował też, że przed szczytem eurogrupy rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem; kolejna rozmowa z Rompuyem oraz szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso miała miejsce dziś rano.

_ - Jesteśmy w stałym kontakcie, ale tak jak już informowałem, polska prezydencja nie uczestniczy w pracach eurogrupy, mimo zaproszenia dla ministra Rostowskiego, ze względu na sceptyczne stanowisko wobec tego trzech państw z eurogrupy _ - powiedział Tusk.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)