Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euroszczyt: Nowa pomoc dla Grecji to blisko 160 mld euro

0
Podziel się:

Państwa strefy euro wspólnie z prywatnymi inwestorami złożą się na trzyletni pakiet pomocowy.

Euroszczyt: Nowa pomoc dla Grecji to blisko 160 mld euro
(PAP/EPA)

Wczorajszy specjalny szczyt strefy euro w Brukseli zakończył się porozumieniem przywódców w sprawie pomocy dla Grecji. Nowa pomoc z publicznej kasy ma wynieść około 109 mld euro. Do tego dochodzi wkład sektora prywatnego w wysokości nawet około 50 mld euro. Swoje zadowolenie wyraził już w imieniu polskiej prezydencji minister Jacek Rostowski.

Na zdjęciu premier Grecji Jeorjos Papandreu, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący KE Jose Manuel Barroso

Uzgodniony w czwartek 3-letni pakiet pomocy uspokoił rynki. Już w oczekiwaniu na pozytywne ustalenia szczytu wzrosty odnotowały światowe giełdy. Drogę do porozumienia otworzyło spotkanie prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie zakończone poprzedniej.

_ - Problem, przed jakim stoi strefa euro, może być rozwiązany tylko na najwyższym poziomie, a działania muszą być podjęte szybko _ - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy na końcowej konferencji prasowej. - _ Seria kryzysów finansów publicznych w kilku krajach przekształciła się w systematyczne zagrożenie strefy euro jako całości _ - dodał. Jak podkreślił, _ banki wesprą Grecję poprzez wachlarz możliwych opcji _. Dodał, że inwestorzy obawiali się, że spadną na nich _ niedobrowolne _ straty.

Zadowolenie z pomocy wyraził premier Grecji Jeorjos Papandreu. Jego zdaniem, Grecja ma teraz _ wszystkie narzędzia, żeby skutecznie zarządzać długiem _ a podjęte decyzje _ zmniejszą ciężar, który spoczywa obecnie na obywatelach Grecji _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t99796.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/jest;porozumienie;w;sprawie;grecji,88,0,878680.html) Jest decyzja w sprawie Grecji
Według wniosków ze szczytu, nowy program dla Grecji wraz ze wsparciem Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz dobrowolnym wkładem sektora prywatnego ma _ w pełni pokryć finansową lukę _.

Porozumienie osiągnięte po wielogodzinnych rozmowach liderów eurostrefy zakłada, że całkowite _ oficjalne _ finansowanie nowego programu dla Grecji wyniesie około 109 mld euro. Ma się na to głównie złożyć wydłużenie do minimum 15, a maksimum 30 lat spłaty dotychczasowej pożyczki (w sumie 110 mld euro) oraz obniżenie jej odsetek do 3,5 proc. Z takiej samej poprawy warunków pożyczek skorzystają objęte programem pomocowym eurostrefy Irlandia i Portugalia.

Przywódcy UE wielokrotnie podkreślali jednak, że zaangażowanie sektora prywatnego będzie dotyczyć _ Grecji i tylko Grecji _. Jak wyliczył Nicolas Sarkozy, _ oznacza to redukcję długu greckiego o około 12 punktów proc. PKB _. - _ Sektor prywatny zaangażuje 135 miliardów euro finansowania na przyszłe 10 lat _ - dodał.

Sarkozy zapowiedział też, że wraz z kanclerz Merkel przedstawi przed końcem miesiąca wspólne propozycje dotyczące m.in. możliwości powołania europejskiej agencji ratingowej i zarządzania gospodarczego w strefie euro. Stanowczo zastrzegł, że _ zarządzanie gospodarcze strefą euro to spotkanie szefów państw i rządów w gronie 17 a nie w 27 _.

Do pomocy państw strefy euro i MFW (109 mld euro) dochodzi pomoc sektora prywatnego, która była punktem zapalnym czwartkowych rozmów. Chodzi o banki, fundusze i ubezpieczycieli posiadające greckie obligacje. Ostatecznie przywódcy wraz z sektorem finansowym uzgodnili, że ich dobrowolny udział w pomocy dla Grecji wyniesie około 37 mld euro. W jednej z wersji projektów wniosków wymieniono trzy możliwości takiej pomocy: wymianę obligacji na długoterminowe, wydłużenie ich zapadalności lub skup z rynku wtórnego. Ostatecznie opcje te nie są wymienione we wnioskach końcowych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/75;mld;euro;wystarczy;by;uratowac;portugalie,179,0,800179.html) 75 mld euro wystarczy by uratować Portugalię?
Jednak w przypisie do wniosków ze szczytu zamieszczono adnotację o możliwym wykupie w celu umorzenia na rynku wtórnym greckich obligacji, który zmniejszyłby zadłużenie Grecji i zwiększył zaangażowanie sektora prywatnego o 12,6 mld euro. Obecnie dług Grecji wynosi około 350 mld euro.

Przewodniczący KE Jose Manuel Barroso podkreślał podczas konferencji prasowej, że proponowane zaangażowanie sektora prywatnego jest _ dla rynków, a nie przeciwko nim _. Odniósł się też do uelastycznienia funduszu ratunkowego dla strefy euro. _ - To znaczy, że będziemy w stanie działać wtedy, kiedy pojawia się zagrożenie, nie jak przedtem dopiero wtedy, gdy dochodzi już do znaczącej szkody _ - powiedział.

Wyraził też zadowolenie z ustanowienia tzw. europejskiego planu Marshalla dla Grecji, który ma polegać głównie na szybszym i łatwiejszym wykorzystaniu funduszy strukturalnych i środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego do poprawienia konkurencyjności greckiej gospodarki. _ To, wraz z programem (pomocowym) dla Grecji, określiliśmy podczas spotkania jako pewien rodzaj europejskiego planu Marshalla, w ramach którego poprosimy państwa członkowskie i Europejski Bank inwestycyjny o dofinansowanie _ - powiedział Barroso.

O stanowisku polskiego ministra finansów przeczytasz na drugiej stronie

Przywódcy zezwolili też funduszowi EFSF na _ rekapitalizację instytucji finansowych, poprzez pożyczki dla rządów włączając w to kraje nieobjęte programem _ - czytamy we wnioskach ze szczytu. Ponadto fundusz będzie mógł interweniować na rynku wtórnym _ w wyjątkowych okolicznościach _ - według analiz Europejskiego Banku Centralnego. Taką interwencją jest m.in. skup z rynku wtórnego obligacji zadłużonego kraju.

Polska prezydencja wyraziła zadowolenie z wyników szczytu w Brukseli, ciesząc się ze zmniejszenia obciążenia Grecji długiem i zapowiadając starania, by został przyjęty pakiet ws. zarządzania gospodarczego i dyscypliny finansowej w UE.

_ - Minister finansów Jacek Rostowski przyjmuje z zadowoleniem przyjęcie postulatu polskiej prezydencji, zgłoszonego dwa tygodnie temu, aby obniżyć stopy procentowe od pomocy udzielonej Grecji, Irlandii i Portugalii do około 3,5 proc. Minister finansów ocenia bardzo pozytywnie obniżenie obciążenia gospodarki greckiej długiem, które powinno z czasem zapewnić dojście Grecji do wypłacalności na zasadach rynkowych pod warunkiem przeprowadzenia przez Grecję już uzgodnionych reform strukturalnych, prywatyzacji i konsolidacji finansów publicznych _ - głosi oświadczenie przesłane przez rzecznika polskiej prezydencji Konrada Niklewicza.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/19/t46867.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/znowu;dolozymy;sie;do;ratowania;grecji,124,0,852604.html) Znowu dołożymy się do ratowania Grecji? - Polska liczy na to, że państwa strefy euro i instytucje europejskie wykorzystają dzisiejszy przełom, aby zapewnić pełną stabilizację rynków finansowych w nadchodzących kilku miesiącach _ - dodał Rostowski w oświadczeniu.

Z kolei rzecznik Niklewicz zapewnił, że _ jako kraj sprawujący prezydencję, Polska będzie wspierała wszelkie działania na rzecz ustabilizowania sytuacji oraz wzmocnienia mechanizmów pozwalających przeciwdziałać zagrożeniom w przyszłości. Mając to na uwadze, prezydencja będzie czyniła starania na rzecz dokończenia negocjacji między Radą UE a Parlamentem Europejskim w sprawie przyjęcia pakietu zarządzania gospodarczego (tzw. sześciopak) _.

Polska prezydencja jest w szczególności zadowolona z bezpośredniego odniesienia we wnioskach końcowych do _ sześciopaku _ i deklaracji poparcia całej eurogrupy dla poszukiwania kompromisu z PE w tej kwestii - co jest zadaniem polskiej prezydencji działającej w imieniu Rady UE.

Z planu pomocy dla Grecji wyraziła też zadowolenie Christine Lagarde, szefowa MFW. - _ To, co jest dla mnie naprawdę ważne, to zaangażowanie państw członkowskich we wsparcie krajów objętych programem pomocowym aż do momentu, kiedy odzyskają dostęp do rynków _ - powiedziała.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t148468.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;nie;bedzie;musiala;sie;dokladac;do;ratowania;grecji,159,0,860063.html) Polska nie dołoży się do ratowania Grecji W nowym pakiecie pomocy nie zostanie użyty mechanizm gwarancji z unijnego budżetu, w którym mieliśmy uczestniczyć. Van Rompuy: _ Wybrano formę pożyczek dwustronnych _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t94099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/barroso;zaapelowal;o;odpowiedzialnosc;na;szczycie;eurostrefy,165,0,877733.html) Bez tych decyzji Europa sobie nie poradzi Przed jutrzejszym szczytem strefy euro w Brukseli w sprawie pomocy dla Grecji przewodniczący Komisji Europejskiej zaapelował o _ odpowiedzialność europejską _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t92404.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/musza;zaoszczedzic;2;3;mld;euro;za;pomoc,124,0,823932.html) Muszą zaoszczędzić 2,3 mld euro. Za pomoc O tyle pogrążona w kryzysie Portugalia, będzie musiała ograniczyć wydatki budżetu. To warunek Brukseli i MFW.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)