Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Prezes Comarchu: "W Polsce jak w Niemczech. Pracowników nie da się już wyzyskiwać"

123
Podziel się:

Proszę pana, jak ja chciałbym wyzyskiwać! Wyzysk jest już niemożliwy. To nie XIX w., gdy mieliśmy wielkich monopolistów - powiedział Janusz Filipiak w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

Prezes Comarchu: "W Polsce jak w Niemczech. Pracowników nie da się już wyzyskiwać"
(money.pl)

Zdaniem prezesa Comarchu, w Polsce już od pewnego czasu to firmy walczą między sobą o pracownika. Zwłaszcza w sektorze IT.

- Teraz jest konkurencja o pracownika. Gdybym był jedynym pracodawcą w Krakowie, to, owszem, mógłbym wyzyskiwać, ale jestem jednym z wielu i nie mogę płacić mniej niż dyktuje rynek. Gdybym chciał wymusić coś na moim pracowniku, to on parsknąłby śmiechem, rzucił robotę i poszedł gdzie indziej - mówi Filipiak i powołuje się na przykład swojej firmy, z której w pewnym momencie zaczęli odchodzić ludzie.

Oglądaj też: Prezes firmy Comarch nie chce wspierać startupów

- Chciałem uniknąć rotacji personelu na poziomie 30 proc. Zaproponowałem więc 750 osobom podwyżkę o 2 tys. złotych brutto. To dla firmy koszt 1,5 mln zł w skali miesiąca, ale w efekcie mam rotację jedynie 12 proc. - opowiada.

Zdaniem Janusza Filipiaka, rynek pracownika przeważa już nie tylko w branży IT. Wyraźnie widać go też w usługach czy handlu. Sytuację w Polsce szef Comarchu porównuje do rynku w Niemczech.

- Mam spółkę w Niemczech, zatrudniam tam kilkaset osób. Niemcy traktują pracę bardzo pragmatycznie. Przychodzą, realizują instrukcję stanowiskową krok po kroku i wracają do domu, do swojej golonki i Bundesligi. Żadne dodatkowe premie ich nie zmotywują, żeby wyciskać z siebie siódme poty w robocie. Gdy tę niemiecką spółkę kupiliśmy, to był dla mnie szok kulturowy. Myślałem, że oni sobie ze mnie żartują. A teraz muszę przyznać, że podobne nastawienie zaczynam obserwować także w Polsce - komentuje.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(123)
Legion
5 lata temu
Złotousty zapomniał już swoją maksymę??? "Każdego programistę można zastąpić skończoną liczbą studentów, zwykle jednym"...
obywatel
5 lata temu
A to nie ten pan który twierdził że niema pracownika którego da się zastąpić pięcioma stażystami.
Robol pl
5 lata temu
Czego tak nadajecie na biznesmenów w pl? Nie można wymagać niewiadomo jakich rzeczy od kogoś kto dorobił się albo na oszustwach podczas transformacji albo na znajomościach albo celowo regulowanym dużym bezrobociu. Może rynek oczyścił by się ale bankster z 3 mln armia UA na to nie pozwala bo tu nieważne czy nadajesz się do biznesu czy pasujesz rynek czy nie ważne że z ciebie można wyżywić potężną armię urzedasów i elyty postsolidarnościowej.
rttt
5 lata temu
Prezes który przyznaje sie ze wyzyskiwał pracowników
bb
5 lata temu
Nie dobrze mi jak słucham komentarzy tego Pana! A co chciał bysię wyzyskiwac i jeszcze "wymuszac" coś na pracowniku i płacze że te czasy się skończyły i ludzie chca mieć jeszcze trochę życia po pracy? życzę by skończył u takiego samego pracodawcy ale jako jego pracownik!!!!!
...
Następna strona