Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Prezes ZUS zadowolona z e-zwolnień. Prawie wszyscy lekarze korzystają z systemu

1
Podziel się:

- Wskaźnik lekarzy, którzy na dzień dzisiejszy korzystają z elektronicznego wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy, wynosi 99,94 procent. Czyli prawie 100 procent lekarzy wystawia e-zwolnienia - chwaliła się w Radiu ZET prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Papierowe zwolnienia są już tylko wspomnieniem
Papierowe zwolnienia są już tylko wspomnieniem (Andrzej Zbraniecki)

Uścińska dodała, że taki wynik nie został osiągnięty od razu, ale wskaźnik od 1 grudnia rośnie z dnia na dzień.

Prezes ZUS powiedziała, że od 1 grudnia wystawiono już 540 tysięcy e-zwolnień, a liczba zwolnień w formie tradycyjnej jest znikoma. 3 grudnia, czyli w pierwszy "pracujący dzień" po wejściu w życie ustawy o e-zwolnieniach, padł rekord - 150 tysięcy zwolnień elektronicznych.

Prezes ZUS przekonuje, że nowy elektroniczny system jest dla lekarzy prostszy, szybszy i intuicyjny. Jak tłumaczy, skargi na działanie systemu e-zwolnień wynikały najczęściej z problemów z serwerami.

- Może być tak, że rzeczywiście gdzieś na łączach internetowych jest jakieś spowolnienie. Z naszej strony system działa - zapewnia Uścińska.

Pacjenci, którzy z jakiegoś powodu dostali zwolnienie w tradycyjnej, papierowej formie, nie powinni się martwić, gdyż są one nadal honorowane.

- Jeżeli są tam te wszystkie wymagane dane, PESEL, pieczątki, podpisy, to wtedy oczywiście to w tym okresie przejściowym będzie jak najbardziej respektowane - wyjaśniła Uścińska.

Zobacz także: E-zwolnienia mają chronić nasze pieniądze. Prezes ZUS wyjaśnia cel zmian w systemie

Od początku przeciwne było Porozumienie Organizacji Lekarskich. 2 grudnia wydało oświadczenie, w którym skrytykowało zwolnienia elektroniczne jako obligatoryjne.

"Wszystkie organizacje zrzeszone w Porozumieniu Organizacji Lekarskich (POL) przestrzegały, aby nie wprowadzać elektronicznych zwolnień w sposób obligatoryjny, ale fakultatywny. Należy pozostawić lekarzom możliwość wyboru: wystawiania zwolnienia lekarskiego swoim pacjentom w formie elektronicznej, lub jeśli to nie jest możliwe z różnych względów - w formie papierowej" - czytamy na stronach federacji Porozumienia Zielonogórskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
MK
4 lata temu
Dzisiaj wysłałem e ZLA w ilości 5 sztuk ponad1 godz, ponieważ serwer ZUS nie odpowiadał. rzeczywiście olbrzymie ułatwienie .