Notowania

poczta
10.03.2011 15:50

Prezes Poczty wstrzyma zmiany w spółce?

Jerzy Jóźkowiak zarządził przegląd realizowanej strategii, między innymi likwidacji placówek i cięć w zwolnień.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BassittART/iStockphoto)

Prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak zarządził przegląd realizowanej strategii spółki w latach 2010-2015 oraz sprawdzenie zasadności likwidacji urzędów, tworzenia agencji pocztowych i restrukturyzacji zatrudnienia - podała Poczta.

W komunikacie Poczty napisano, że _ przekształcenia placówek na terenach wiejskich w przypadkach, gdy wynika to z rachunku ekonomicznego, będą prowadzone tak, jak w ciągu ostatnich kilkunastu lat _.

Prezes Jóźkowiak podkreślił w oświadczeniu, że strategia Poczty Polskiej zakłada dokonanie głębokich zmian w firmie. _ Decyzja o zbadaniu zasadności merytorycznej i ekonomicznej jej postanowień dotyczących przekształceń w sieci placówek wynika z faktu, że chcę mieć całkowitą pewność do proponowanych rozwiązań _ - dodał. Wyniki analizy mają być znane do końca kwietnia. Poczta ma ponad 8 tys. placówek w całym kraju.

Poczta chce zastąpić ok. 3 tys. placówek pocztowych agencjami. Firma zakłada, że w miejsce jednego likwidowanego urzędu powinny powstać 2-3 agencje. Mają zastąpić urzędy na wsiach, a także w dużych miastach, w których dostępność usług pocztowych jest najsłabsza. Władze spółki szacują, że wdrożenie projektu w całym kraju da oszczędności rzędu 200 mln zł rocznie. W najbliższych kilku latach zatrudnienie (ok. 92 tys. pracowników) zostanie ograniczone o ok. 8 tys. osób.
Spółka poinformowała też, że będzie kontynuowała projekt większej dostępności do usług pocztowych w miastach, który polega m.in. na zwiększaniu liczby placówek agencyjnych w przypadkach uzasadnionych ekonomicznie.

Planom zwolnień grupowych sprzeciwiają się związki. Związkowcy protestowali tydzień temu w Poznaniu, na przyszły tydzień zapowiadają demonstrację przed urzędem wojewódzkim w Warszawie.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury jedna placówka pocztowa powinna przypadać w miastach na 7 tys. osób, na wsi - na 85 km kw. Jak informował w styczniu br. zarząd spółki, statystycznie Poczta te warunki spełnia, ale sytuacja wygląda gorzej w dużych miastach, np. w Warszawie na jedną placówkę przypada nieco ponad 9 tys. mieszkańców, a na jedno okienko pocztowe - 2124 osoby.

Poczta Polska jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Jako samodzielne przedsiębiorstwo działa od 1 stycznia 1992 r.; wówczas podzielono przedsiębiorstwo Poczta Polska Telegraf i Telefon na Pocztę Polską i Telekomunikację Polską.

Tagi: poczta, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz