Notowania

polska w strefie euro
25.01.2013 16:37

Prezydent: Decyzja o euro w 2015

- Zamiast rozważać kwestie teoretycznie możliwą, powinniśmy się skoncentrować na pierwszym etapie, czyli uzyskaniu tych kryteriów - powiedział Bronisław Komorowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eecpoland.eu)

Do 2015 roku Polska powinna spełnić kryteria wejścia do strefy euro. Tak uważa prezydent Bronisław Komorowski, który w wywiadzie dla TVP1 podkreślił, że jest to warunek tego, by w ogóle rozmawiać o wprowadzeniu euro w naszym kraju.

_ - Zamiast rozważać kwestie teoretycznie możliwą, powinniśmy się skoncentrować na pierwszym etapie, czyli uzyskaniu tych kryteriów _ - powiedział prezydent. W ocenie Bronisława Komorowskiego, przyjęcie euro będzie korzystne z - jak określił - punktu widzenia polskiej pozycji politycznej.

Dodał jednak, że należy oddzielić proces uzyskania kryteriów konwergencji od samego podjęcia decyzji o wejściu do strefy euro. _ - Ten proces należałoby uruchomić po wyborach 2015 roku, by nowy układ władzy mógł podjąć odpowiednią decyzję _ - zastrzegł prezydent. Oświadczył również, że w sprawie euro być może zwoła Radę Gabinetową.

Bronisław Komorowski uznał również, że weto Polski w negocjacjach unijnego budżetu na lata 2014-2020 byłoby niedorzecznością. _ - Chcemy, by były to jak największe pieniądze, ale bądźmy realistami, kluczowe, by ten system funkcjonował nie kosztem funduszu spójności _ - powiedział prezydent.

Prezydent dodał, że nie przewiduje już dalszych spotkań z europejskimi liderami w sprawie negocjacji budżetu. _ - To, co mogłem zrobić, zrobiłem, mam nadzieję, że ta praca ułatwi dojście do kompromisu, ale bliższego naszych oczekiwań _ - przekonywał prezydent w wywiadzie dla TVP1 .

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny kraj wstąpi do strefy euro? Celem jest utrzymanie deficytu poniżej 2,5 proc. PKB i to, by euro zostało przyjęte w 2015 roku.
Rząd chce do strefy euro. Zobacz wszystkie za i przeciw Ekonomiści i konstytucjonaliści wskazują, co trzeba zmienić by myśleć o wejściu do Eurolandu.
Co dalej ze strefą euro? Ważne decyzje Na szczycie w Brukseli uzgodniono plan na najbliższe lata. Najdalej idące decyzje podjęto w sprawie banków.
Mega nadzór nad bankami. Blisko finału Ujawniono, kiedy ministrowie mogą osiągnąć wstępne porozumienie. Jak zmiany dotkną Polskę?
Tagi: polska w strefie euro, komorowski, euro, wejście, strefa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz