Notowania

van rompuy
03.12.2013 06:10

Prezydent Komorowski rozmawiał z Van Rompuy'em na temat Ukrainy

Tematem rozmowy były scenariusze rozwoju stosunków UE-Ukraina po fiasku ubiegłotygodniowego III szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Tracz/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał wczoraj wieczorem z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy'em - poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski. Tematami był kryzys polityczny na Ukrainie i rozwój stosunków UE-Ukraina.

Jak podkreślił prezydencki minister, tematem rozmowy były scenariusze rozwoju stosunków UE-Ukraina _ po fiasku _ ubiegłotygodniowego III szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

_ - Tematem rozmowy był także kryzys polityczny na Ukrainie. Rozmówcy wyrazili nadzieję na rozwiązanie tego konfliktu bez użycia siły _ - zaznaczył Sokołowski.

Komorowski i Van Rompuy omówili również perspektywy podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, w związku z wyjazdem do Brukseli ukraińskiej delegacji, kierowanej przez wicepremiera Serhija Arbuzowa.

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i prezydent Ukrainy uzgodnili wczoraj w trakcie rozmowy telefonicznej, że w Brukseli odbędą się konsultacje na temat umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Termin ma być jeszcze uzgodniony. KE zaznaczyła, że jest gotowa do dyskutowania o aspektach wdrażania umowy, ale nie do ponownego otwierania negocjacji.

Wcześniej Komorowski rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Wczoraj na temat wydarzeń na Ukrainie obradowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Komorowskiego i premiera Donalda Tuska.

Na Ukrainie, głównie w Kijowie, trwają od 21 listopada protesty, związane z odmówieniem przez władze podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Na Majdanie Niepodległości protestowało w niedzielę w południe ok. 200 tysięcy - a według niektórych mediów - nawet 500 tysięcy osób. Noc na Majdanie Niepodległości, gdzie mieści się centrum protestów, minęła spokojnie. W poniedziałek rano demonstranci żądający zmiany władz Ukrainy zablokowali wszystkie wejścia do siedziby rządu w Kijowie.

Ukraińska opozycja odmawia udziału w rozmowach z obecnymi władzami i domaga się głosowania w parlamencie nad dymisją rządu premiera Mykoły Azarowa oraz uwolnieniem byłej premier Julii Tymoszenko.

Czytaj więcej w Money.pl
Van Rompuy: Umowę wprowadzić w życie - _ Teraz kluczową sprawą jest zapewnienie, by porozumienie na czas wprowadzić w życie _ - przekonywał przewodniczący Rady Europejskiej.
"Konieczne są reformy rynku pracy Unii" Zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya konieczne są zamiany w państwach Unii.
Ostrzegł przed negatywnym zjawiskiem w UE Szef Rady Europejskiej zaapelował do przywódców, by mówili ludziom prawdę.
Tagi: van rompuy, wiadmomości, wiadomości, kraj, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz