Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atom w korei północnej
25.04.2014 18:30

Próba jądrowa w Korei Północnej. Ameryka grozi sankcjami

Reżim Korei Północnej naraża się na kolejne, ostrzejsze sankcje, jeśli przeprowadzi czwartą próbę broni atomowej - zapowiedzieli dziś prezydenci Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)
Barack Obama

Reżim Korei Północnej naraża się na kolejne, ostrzejsze sankcje, jeśli przeprowadzi czwartą próbę broni atomowej - zapowiedzieli dziś prezydenci Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, Barack Obama i Park Geun Hie, na wspólnej konferencji w Seulu.

Technologia rakietowa i nuklearna rozwijana przez reżim w Pjongjangu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Korei Południowej i Japonii, sojuszników USA w regionie południowo-wschodniej Azji - powiedział Obama.

_ - Musimy w silnym porozumieniu z naszymi sojusznikami kontynuować naciski na Koreę Północną, aby zmieniła swoje postępowanie _ - podkreślił. Jeśli Pjongjang przeprowadzi czwarty test atomowy, pogłębi tylko swoją izolację na świecie i narazi się na sankcje _ jeszcze bardziej dotkliwe _ niż te już obowiązujące - dodał.

Przyznał jednak, że znalezienie skutecznych sankcji wobec Północy będzie trudne, ponieważ już teraz jest to _ najbardziej odizolowany kraj na świecie _, w którym _ ludzie ponoszą straszne cierpienia przez decyzje podejmowane przez władze _. _ Nie znajdziemy magicznego rozwiązania z dnia na dzień _ - dodał.

Prezydent Korei Południowej zaznaczyła z kolei, że czwarta próba nuklearna Pjongjangu _ fundamentalnie zmieniłaby _ sytuację w regionie i sprowokowałaby wyścig zbrojeń atomowych, ponieważ sąsiedzi Północy będą chcieli dorównać swoim arsenałem jej możliwościom.

_ - Wizyta prezydenta Obamy w Korei Południowej pokazuje Korei Północnej, że jej prowokacyjne działania nie będą tolerowane _ - zaznaczyła Park.

We wtorek ministerstwo obrony Korei Płd. poinformowało, że w miejscu przeprowadzania testów nuklearnych przez Koreę Płn. zaobserwowano ostatnio wzmożoną aktywność. Według resortu program nuklearny Północy jest tak zaawansowany, że próby mogą być przeprowadzane, kiedy tylko władze w Pjongjangu tego zechcą.

Korea Północna przeprowadziła do tej pory trzy próby nuklearne: w październiku 2006 roku, w maju 2009 roku i w lutym 2013 roku. Próby te nie tylko pogorszyły stosunki Pjongjangu z Zachodem, ale także z jedynym sojusznikiem wśród mocarstw - Chinami.

Po dokonaniu trzeciego testu atomowego Korea Północna zagroziła USA i Korei Południowej wojną nuklearną. W następstwie tej próby Rada Bezpieczeństwa ONZ rozszerzyła międzynarodowe sankcje wobec Korei Północna.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: atom w korei północnej, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz