Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Próchnik bankrutem. Najstarsza spółka na giełdzie upadła

118
Podziel się:

Spółka jest notowana na GPW od pierwszej sesji giełdowej.

Próchnik to firma odzieżowa z długą 70 letnią tradycją.
Próchnik to firma odzieżowa z długą 70 letnią tradycją. (Marcin Jurkiewicz/East News)

Jedna z najstarszych spółek notowanych na polskiej giełdzie właśnie oficjalnie upadła. W piątek Próchnik otrzymał prawomocne postanowienie Sądu Rejonowego o uprawomocnieniu wyroku.

Próchnik po 70 latach działania czeka likwidacja. Jeszcze 4 lata temu, firma prężnie się rozwijała. Planowała rozbudowę sieci o 14 nowych sklepów. Rzucał wyzwanie największym konkurentom, czyli Vistuli i Wólczanki oraz firmy Bytom. Powrót z produkcją z Chin do Polski był szeroko komentowany. Jednak utrzymanie dwóch marek Próchnika i Rage Age przerosło możliwości firmy, a zadłużenie zaczęło poważne rosnąć.

W marcu Próchnik złożył do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek o przeprowadzenie restrukturyzacji w postępowaniu naprawczym. Głównymi założeniami restrukturyzacji były: zbycie wszystkich składników majątku, które nie są bezpośrednio niezbędne do kontynuacji działalności, koncentracja na rozwoju marki Próchnik i sprzedaż marki Rage Age.

Majątek spółki został zabezpieczony pod koniec kwietnia, a wniosek upadłościowy firma złożyła miesiąc później. Na początku czerwca sąd wydał decyzję o upadłości firmy. Teraz sprawa się uprawomocniła.

Próchnik otrzymał bowiem prawomocne postanowienie z Sądu Rejonowego dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi XIV Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych.

Zobacz także: Próchnik stawia na rozwój:

Sąd wezwał wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności. Mają na to trzydzieści dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Tyle samo czasu mają również osoby, którym przysługują prawa oraz prawa osobiste i roszczenia ciążące na nieruchomości należącej do spółki, jeżeli nie zostały ujawnione przez wpis w księdze wieczystej. Jeśli termin przekroczą utracą prawa powoływania się na nie w postępowaniu upadłościowym - poinformował sąd.

Na początku czerwca Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej Próchnika.

Próchnik jest spółką handlową z branży odzieżowej, zlecającą produkcję projektowanych przez siebie kolekcji firmom zewnętrznym. Specjalizuje się w produkcji odzieży męskiej. Spółka jest notowana na GPW od pierwszej sesji giełdowej (16 kwietnia 1991 r.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(118)
Iosif
5 lata temu
Abex pewnie zadlużył próchnik i dostawy towaru były nie na czas a kierowcy żądali slonej zaplaty za przewóz tekstyliow i ubrań od prochnika Pracownicy zostali bez pracy wynagrodzeń a nie jeden z nich chciał popełnić samobójstwo Podobna sytucja byla w Rybniku w Odlewni i Starej Bawelnie
ekspert
6 lat temu
Ktoś musi stracić aby ktoś mógł zyskać.
Realista
6 lat temu
To są konsekwencje złego zarządzania. Lubiłem ich produkty i od lat kupowałem ich rzeczy przez internet, ale ostatnio to co się działo na ich stronie internetowej to był jeden wielki chaos i ciągłe zmiany jakby ktoś nie wiedział czego chce lub robił coś na czym się nie zna.
eWa
6 lat temu
Przecież Próchnik-szmacioland już raz bankrutował. Po co było trupa reaktywować, to nie mam pojęcia. Czyli... chodzi o pieniądze.
Bet
6 lat temu
ZAWSZE GDY WCHODZIŁEM DO SKLEPU PRUCHNIKA LICZYŁEM, ŻE COŚ KUPIĘ. NIESTETY DZIWNE UBIORY ZE SŁABYCH MATERIAŁÓW. DOTYCZY TO RÓWNIEŻ WÓLCZANKI I BYTOMIA.
...
Następna strona