Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Produkcja przemysłowa przyspiesza

0
Podziel się:

Analitycy spodziewali się dwukrotnie mniejszej wartości. Czy to koniec długotrwałego spowolnienia?

Produkcja przemysłowa przyspiesza
(Toyota/Materiały prasowe)

Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu 2011 roku o 4,3 procent wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosła o 8,1 procent wobec wzrostu o 1,8 procent w lipcu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

_ - Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie wyższym o 5,4 procent niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 2,2 procent w porównaniu z lipcem _bieżącego roku - głosi komunikat GUS.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 1,5 procent miesiąc do miesiąca i wzrosła o 10,8 procent w ujęciu rocznym. W lipcu wzrost wyniósł 16,4 procent rok do roku.

_ - W stosunku do sierpnia ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 25 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji metali – o 24,0 procent, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 23,2 procent, wyrobów z metali – o 17,9 procent, urządzeń elektrycznych – o 17,6 procent, mebli – o 16,2 procent oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 14,3 procent _ - czytamy dalej w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku wystąpił w 9 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 12,5 procent, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 8,1 procent oraz w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 7,1 procent, podał też GUS.

_ - W okresie styczeń-sierpień bieżącego roku produkcja sprzedana przemysłu była o 6,9 procent wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku _ - wyliczył GUS.

Dwunastu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 3,5 procent rok do roku. Ich oczekiwania były dość rozbieżne i wahały się od 2,6 procent do 4,5 procent, przy średniej na poziomie 3,25 procent.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)