Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Produkcja przemysłowa rozczarowała analityków

0
Podziel się:

Analitycy spodziewali się wzrostu o niecałe dwa procent wynik okazał się niemal cztery razy niższy.

Produkcja przemysłowa rozczarowała analityków
(Stangot/Dreamstime)

W sierpniu produkcja przemysłowa była wyższa tylko o pół procent niż przed rokiem. To mniej niż spodziewali się analitycy, którzy zakładali wzrost o 1,9 procent.

Gorsze od oczekiwań dane są głównie efektem spadku produkcji, jaki zanotowali przedstawiciele branży górniczo-wydobywczej, gdzie wyniósł on 5 procent. Natomiast w pozostałych badanych przez GUS branżach wzrost nie przekroczył procent.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,9 proc. wyższym niż rok wcześniej.

W tym okresie zmniejszyła się natomiast o 5 proc. produkcja budowlano-montażowa. W lipcu spadek wyniósł 8,8 procent.

W stosunku do sierpnia ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 19 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych o 10,5 procent, maszyn i urządzeń o 6,8 procent, papieru i wyrobów z papieru o 5,6 procent, artykułów spożywczych o 4,8 procent, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych o 4,5 procent, wyrobów z metali o 3,8 procent.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił natomiast w 15 działach, m.in. w wytwarzaniu i przetwarzaniu koksu i produktów rafinacji ropy naftowej o 12,3 procent, w produkcji wyrobów farmaceutycznych o 9,1 procent, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep o 8,3 procent, mebli o 7,1 procent, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oraz w produkcji metali po 5,6 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemiecki przemysł łapie drugi oddech Analitycy spodziewali się, że produkcja miesiąc do miesiąca pozostanie bez zmian, po spadku poprzednio o 0,9 proc., przed korektą.
Ważne dane z UE. Kto radzi sobie najgorzej? Produkcja przemysłowa spadła w maju w ujęciu rocznym średnio o 2,3 proc. w 27 krajach Unii Europejskiej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat.
Sytuacja w USA jest kiepska. Spada produkcja W czerwcu, po raz pierwszy od 2009 roku wskaźnik aktywności przemysłowej w USA spadł do poziomu poniżej 50 punktów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)