Podczas jutrzejszego posiedzenia Rada Ministrów zajmie się projektem zmian w ustawie o finansach publicznych. Ich głównym celem jest obniżenie obecnie obowiązujących progów ostrożnościowych, czyli relacji długu do PKB, o 7 punktów procentowych.
Jak powiedziała w poniedziałek Wiesława Dróżdż, rzeczniczka resortu finansów, który przygotował ten projekt, po zmianach pierwszy próg ostrożnościowy będzie wynosił 43 proc. PKB (50 proc. obecnie), a drugi spadnie do 48 proc. (55 proc. obecnie).
_ - Wejście w życie przepisów przebudowujących system emerytalny spowodowało, że relacja państwowego długu publicznego do PKB uległa zmniejszeniu. Było to możliwe dzięki przekazaniu przez OFE do ZUS aktywów o wartości 153,2 mld zł. W związku z tym projekt przewiduje obniżenie progów relacji państwowego długu publicznego do PKB w mechanizmie korygującym stabilizującej reguły wydatkowej _ - wskazała.
_ - Obniżenie progów ma na celu ustabilizowanie długu publicznego na niższym poziomie oraz zapewnienie wiarygodności polskiej polityki fiskalnej _ - podkreśliła rzeczniczka MF.
Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o finansach publicznych, po przekroczeniu poszczególnych progów w życie wchodzą odpowiednie procedury ostrożnościowe i sanacyjne. W przypadku przekroczenia pierwszego progu, czyli gdy relacja długu do PKB jest większa niż 50 proc., ale nie przekracza 55 proc. (z taką sytuacją mamy do czynienia od kilku lat) wówczas rząd nie może uchwalać projektu budżetu na kolejny rok, w którym relacja deficytu budżetu państwa do dochodów budżetu byłaby wyższa niż ta wynikająca z aktualnej ustawy budżetowej.
Jeśli natomiast doszłoby do przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego, czyli relacja długu do PKB byłaby większa niż 55 proc., ale mniejsza niż 60 proc., to m.in. budżet przygotowywany przez rząd na kolejny rok nie może przewidywać deficytu, zamrożeniu ulegają też wynagrodzenia pracowników budżetówki, a renty i emerytury waloryzowane są wyłącznie o poziom inflacji za poprzedni rok budżetowy.
Ponadto rząd musi dokonać przeglądu wydatków finansowanych środkami pochodzącymi z kredytów zagranicznych oraz przeglądu programów wieloletnich; przedstawia też Sejmowi program sanacyjny, który miałby obniżyć relację długu do PKB poniżej poziomu 55 proc.
Jeśli jednak relacja długu do PKB nadal rośnie i jest równa lub większa niż 60 proc., wówczas rząd w ciągu miesiąca od ogłoszenia danych musi przekazać Sejmowi program naprawczy, którego celem jest ograniczenie tej relacji do poziomu poniżej 60 proc. Ponadto wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego określone w budżecie na kolejny rok nie mogą być wyższe niż dochody tego budżetu. Dodatkowo po tygodniu od ogłoszenia danych o przekroczeniu trzeciego progu ostrożnościowego, jednostki sektora finansów publicznych nie mogą udzielać nowych poręczeń oraz gwarancji.
Czytaj więcej w Money.pl