Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Prognoza gospodarcza dla Polski. Ci ekonomiści są znacznie ostrożniejsi niż Moody's

1
Podziel się:

Ekonomiści z Raiffeisen Bank Polska pokazali prognozy gospodarcze dla Polski.

Ekonomiści spekulują, kiedy kierowana przez Adama Glapińskiego Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe.
Ekonomiści spekulują, kiedy kierowana przez Adama Glapińskiego Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe. (Witold Rozbicki/REPORTER)
bEJmKhBx

O 3,1 proc. wzrośnie PKB Polski w 2018 r. - oceniają ekonomiści z Raiffeisen Bank Polska. Ich zdaniem Rada Polityki Pieniężnej nie będzie zwlekać z podwyżkami stóp procentowych do 2019 r.

Ekonomiści Raiffeisen Bank Polska podali zestawienie swoich prognoz makroekonomicznych na 2017 oraz 2018 r. Ich przewidywania są ostrożniejsze w porównaniu np. do tych, które w ubiegłym tygodniu zaprezentowała agencja ratingowa Moody's.

Analitycy Raiffeisena wskazują, że ich zdaniem w tym roku polska gospodarka urośnie o 3,8 proc. Po raz ostatni taki wzrost PKB odnotowaliśmy w 2015 r. Z kolei w 2018 r. powinniśmy według nich oczekiwać spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego do 3,1 proc. Dla porównania warto zauważyć, że ta prognoza jest wyraźnie mniej optymistyczna od tej, którą przyjął rząd w przyszłorocznym budżecie - tam jest bowiem mowa o PKB o 3,8 proc.

bEJmKhBz

Zobacz także: Ścięli Polsce rating i wywołali burzę. Dziś wcale się nie wycofują

Jednocześnie ekonomiści banku spodziewają się, że sytuacja na rynku pracy w Polsce wciąż będzie niezła - wskaźnik bezrobocia na koniec tego tego ma utrzymać się poniżej poziomu 8 proc., a z końcem przyszłego roku może spaść do pułapu nawet poniżej 7 proc.

Co ciekawe, autorzy prognoz wskazują, że właśnie sytuacja na rynku pracy będzie jednym z czynników, który zachęci Radę Polityki Pieniężnej do tego, by nie przeciągać w czasie pierwszej podwyżki stóp procentowych:

bEJmKhBF

"Naszym zdaniem kolejne kwartały mogą przynieść rosnącą nierównowagę na rynku pracy - ograniczenie podaży pracy (również z uwagi na wchodzącą w życie 1 października reformę emerytalną) raportowane już w badaniach przedsiębiorstw skutkować będą szybciej niż to teraz przewiduje RPP rosnącą presją płacową. W konsekwencji w naszej opinii Rada nie będzie zwlekać do 2019 r. z pierwszym krokiem w stronę normalizacji polityki pieniężnej, skutkującym decyzją o pierwszej podwyżce w drugiej połowie 2018 r." - piszą ekonomiści Raiffeisen Bank Polska.

Obecnie główna stopa referencyjna w Polsce znajduje się na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. To główny powód, dla którego lokaty w bankach dają swoim posiadaczom tak małe zyski. W tym kontekście dość zaskakująca okazała się wypowiedź jednego z członków RPP - Eryk Łon stwierdził bowiem, że w niedługim czasie konieczna może okazać się kolejna... obniżka stóp procentowych w Polsce. Porównując tę wypowiedź, z komentarzami po ostatnim posiedzeniu RPP wydaje się jednak, że jego opinia jest odosobniona.

Prognoza podstawowych wskaźników gospodarczy w Polsce
Wskaźnik 2016 2017* 2018*
PKB % r/r wzrost realny 2,7 3,8 3,1
Konsumpcja % r/r wzrost realny 3,8 3,9 2,8
Inwestycje % r/r wzrost realny -7,9 8,2 8,1
Sprzedaż detaliczna % r/r ceny stałe 5,4 5 3,1
Produkcja przemysłowa % r/r 2,9 6 5,5
Stopa bezrobocia na koniec roku % 8,3 8 7,8
Stopa bezrobocia średnioroczna % 9 7,3 6,4
Płace brutto w sektorze przedsiębiorstw % r/r 4,1 4,4 4,5
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw 2,9 3,5 2,4
Ceny producentów % r/r średniorocznie -0,2 3,5 3,3
Ceny producentów % r/r na koniec roku 3,2 1,5 0
Inflacja % r/r średniorocznie -0,6 2,2 2,4
Inflacja % r/r na koniec roku 0,8 2,3 2,7

Źródło: Raiffeisen Bank Polska. *Prognoza.

bEJmKhCa
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
emigrant57
4 lata temu
NIECH sobie Modysuja -co ta za firma chyba (krzak )krzak sie wyrwie i po firmie,wlaza w butach do nie swojej poscieli