Notowania

bezrobocie
16.06.2010 16:31

Prognoza dla Polski: 13 procent bezrobocia

Analitycy Saxo Banku zapowiadają też, że dynamika naszej gospodarki będzie hamować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Analitycy inwestycyjnego Saxo Banku w prognozie dla Polski zapowiadają też, że dynamika gospodarki będzie wyraźnie hamować.

Rozwój polskiej gospodarki ucierpi z powodu _ anemiczności poprawy sytuacji w strefie euro _ - przewidują analitycy SaxoBank w opublikowanych dziś prognozach dla Polski na najbliższy rok. Zaważą na tym przede wszystkim proponowane w kilku państwach członkowskich drastyczne programy oszczędnościowe.

W efekcie ucierpi polski eksport, a za nim również krajowa konsumpcja, co będzie skutkowało dynamiką PKB na zdecydowanie niższym poziomie, niż przewidywane dziś przez NBP okolice 3 procent.

źródło: SaxoBank

_ - Niższe od rynkowego konsensusu szacunki PKB wynikają głównie z trwających problemów całej strefy euro - największego importera polskich towarów. Ponadto umacniający się złoty powinien wywrzeć wpływ na eksport, hamując wzrost jego wartości netto - _ przewidują autorzy raportu.

Ich zdaniem tym razem nie pomoże konsumpcja. Ona również będzie rosła wolniej, a to dlatego, że SaxoBank spodziewa się wzrostu stopy bezrobocia nawet do 13 procent na przełomie 2010 i 2011 roku.

źródło: SaxoBank

Nieco bardziej optymistyczne prognozy analitycy banku mają na temat inflacji. Przez najbliższy rok jej poziom powinien wahać się w przedziale 1,7-2,2 procent.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
Tagi: bezrobocie, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz