Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Program "Czyste Powietrze". Można już składać wnioski o pieniądze na docieplenie domu

Program "Czyste Powietrze". Można już składać wnioski o pieniądze na docieplenie domu

Minister Kowalczyk zachęca Polaków do składania wniosków przez internet Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Minister Kowalczyk zachęca Polaków do składania wniosków przez internet
Można już składać wnioski dotyczące termomodernizacji domów i wymiany pieców w ramach programu "Czyste Powietrze". Od dzisiaj, 19 września, można to robić drogą elektroniczną.

 

- Programem "Czyste Powietrze" dajemy szansę Polakom na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w swoich domach. Dzięki temu, że program działa kompleksowo, przeprowadzimy nie tylko termomodernizację 3 mln domostw. Przede wszystkim zyska na tym stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów – mówił minister Henryk Kowalczyk, zachęcając Polaków do składania wniosków.

Równolegle w całym kraju trwa cykl spotkań w gminach dotyczący realizacji Programu "Czyste Powietrze". Można się na nich dowiedzieć, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła.

Zobacz także: Ulga podatkowa na termomodernizację domów. Jej wprowadzenie pomoże rozwiązać problem smogu

Od 4 września resort środowiska przeprowadził ponad 400 spotkań, a w tym tygodniu zaplanowanych jest 230. Spotkania odbędą się w każdej gminie w Polsce, aktualny harmonogram znajduje się w zakładce "Czyste Powietrze" na stronie Ministerstwa Środowiska.

Zobacz także: Program Czyste Powietrze. Rząd dopłaci do wymiany pieca i ocieplenia domu


 

Program "Czyste Powietrze" będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Zobacz także: Docieplenie domu za rządowe pieniądze. 103 mld zł w 10 lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Już 19 września premiera książki pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy. Książka dostępna jest w przedsprzedaży w księgarniach internetowych

Czytaj także
Polecane galerie
Oscylot
2018-09-22 21:37
Ja was nie rozumiem w ziemie krzyczycie ze rząd nic nie robi i smog atakuje, teraz jak daja kase na modernizacje zeby bylo mniej smogu to krzyczycie ze rozdaja, i ogólnie zaczynace mnie wkurzać takim gadaniem.
pitek17
2018-09-20 19:01
A wystarczyłoby przecież obniżyć ceny gazu.
No, ale rząd oczywiście daje ... Śmiechu warte... Głosujta....
maro
2018-09-20 16:53
Następna kasa wyrzucona w błoto.Ci ludzie dalej będą palić śmiecie i zatruwać środowisko.Ci co pracują uczciwie i oszczędzają żeby założyć instalacje gazową to rząd w nagrodę podnosi cenę gazu
Pokaż wszystkie komentarze (54)