Notowania

Program "Czyste Powietrze". Można już składać wnioski o pieniądze na docieplenie domu

Można już składać wnioski dotyczące termomodernizacji domów i wymiany pieców w ramach programu "Czyste Powietrze". Od dzisiaj, 19 września, można to robić drogą elektroniczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
Minister Kowalczyk zachęca Polaków do składania wniosków przez internet

- Programem "Czyste Powietrze" dajemy szansę Polakom na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w swoich domach. Dzięki temu, że program działa kompleksowo, przeprowadzimy nie tylko termomodernizację 3 mln domostw. Przede wszystkim zyska na tym stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów – mówił minister Henryk Kowalczyk, zachęcając Polaków do składania wniosków.

Równolegle w całym kraju trwa cykl spotkań w gminach dotyczący realizacji Programu "Czyste Powietrze". Można się na nich dowiedzieć, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła.

Od 4 września resort środowiska przeprowadził ponad 400 spotkań, a w tym tygodniu zaplanowanych jest 230. Spotkania odbędą się w każdej gminie w Polsce, aktualny harmonogram znajduje się w zakładce "Czyste Powietrze" na stronie Ministerstwa Środowiska.

Zobacz także: Program Czyste Powietrze. Rząd dopłaci do wymiany pieca i ocieplenia domu

Program "Czyste Powietrze" będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: termomodernizacja, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2018

jakotakiedomostwoI w ten oto prosty sposób ludzie nie posiadający domu płacą ludziom, którzy te domy mają....

19-09-2018

rZczyli krótko mówiąc - im większy nygus tym więcej dostanie

19-09-2018

właściciel domuGdzie mam się zwrócić po zwrot poniesionych kosztów za ocieplenie swojego budowanego domu i za zastosowanie pieca gazowego zamiast pieca na węgiel?

Rozwiń komentarze (54)