Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Program Infrastruktura i Środowisko. Otrzymaliśmy 20 mld złotych

0
Podziel się:

Resort środowiska podał najnowsze dane dotyczące wykorzystania środków w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko.

Program Infrastruktura i Środowisko. Otrzymaliśmy 20 mld złotych
(eutrophication&hypoxia/CC/flickr)

Na budowę nowych oczyszczalni ścieków, kanalizację czy instalacje służące ograniczeniu energii w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko wydaliśmy 19,6 mld zł - poinformował resort środowiska. Łączna wartość inwestycji z POIiŚ to ponad 42 mld zł.

Ministerstwo podało w poniedziałek na swojej stronie internetowej, że od początku wdrażania programu, czyli od listopada 2008 roku podpisano 801 umów na dofinansowanie prośrodowiskowych inwestycji w Polsce.

_ - Dzięki tym projektom znacznie polepszył się stan środowiska w Polsce. Nowe oczyszczalnie ścieków, inwestycje służące poprawie jakości powietrza to także większy komfort życia mieszkańców _ - ocenił cytowany szef resortu środowiska Maciej Grabowski.

Najwięcej pieniędzy, bo blisko 12 mld zł zostało przeznaczone na inwestycje wodno-ściekowe. Wybudowano bądź zmodernizowano ponad 10 tys. km kanalizacji sanitarnej, do której dostęp uzyskało ponad 50 tys. mieszkańców. W ramach tych środków unowocześniono lub zbudowano 84 oczyszczalnie ścieków, w tym największą, warszawską _ Czajkę _.

Resort poinformował ponadto, że ponad 4,1 mld zł zostało przeznaczone na inwestycje związane z gospodarką odpadową. Przykładem jest chociażby _ Biebrzański System Gospodarki Odpadami _, którego założeniem było ujednolicenie i standaryzacja gospodarki odpadami na terenie 19 gmin. Na tym terenie wybudowano m.in. halę sortowni odpadów, kompostownię odpadów biodegradowalnych, czy magazyny na odpady niebezpieczne. Zrekultywowano również trzy składowiska odpadów.

Ministerstwo dodało m.in., że w ramach POIiŚ ponad 2,2 mld zł przeznaczono na przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska, a 377 mln zł na edukację ekologiczną.

Resort przypomina, że nadal trwają nabory na dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, czy na rekultywację składowisk odpadów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)