Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakaz handlu wstrzymany na minimum trzy miesiące. Przepisy najpierw muszą pójść do Brukseli

189
Podziel się

- Polska będzie musiała notyfikować projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele Komisji Europejskiej - do takiej opinii prawnej przygotowanej 3 listopada br. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dotarł portal wiadomoscihandlowe.pl. Co to oznacza? Zanim ustawa wejdzie w życie minie od trzech miesięcy do półtora roku. "Projekt ustawy (...) - potencjalnie niezgodny z prawem UE" - pisze fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju na Twitterze.

Zanim sklepy zakna drzwi w niedziele minie co najmniej kilka miesięcy.
Zanim sklepy zakna drzwi w niedziele minie co najmniej kilka miesięcy. (REPORTER)
bDUNLBUB

Termin wejścia w życie zakazu 1 stycznia 2018 jest już nierealny. Powód? Polska będzie musiała skierować do notyfikacji w Komisji Europejskiej projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - do takiej opinii prawnej przygotowanej 3 listopada przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dotarł portal wiadomoscihandlowe.pl. Co to oznacza? Zanim ustawa wejdzie w życie minie od trzech miesięcy do półtora roku.

Z opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że przepisy ograniczające handel w niedziele "mogą stanowić środek równoważny do ograniczenia ilościowego w swobodnym przepływie towarów, którego wprowadzenie wymaga uzasadnienia na gruncie art. 36 TFUE lub wymogów nadrzędnego interesu ogólnego".

Zobacz także: Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę? Zobacz naszą sondę:
bDUNLBUD

O co chodzi? Resort pochylił się nad fragmentem ustawy dotyczącym platform internetowych. Zdaniem MSZ, jako że "handel elektroniczny stanowi usługę społeczeństwa informacyjnego wydaje się, że zakaz tego rodzaju może zostać uznany za zasadę dotyczącą usług społeczeństwa informacyjnego". W skrócie skoro możemy kupować we wszystkich krajach unijnych przez internet, to zakaz w naszym kraju musi być sprawdzony przez unijnych urzędników.

W takim właśnie przypadku konieczna jest notyfikacja projektu ustawy "zgodnie z wymogami określonymi w art. 5 i 6 dyrektywy 2015/1535". I choć przepisy dotyczące notyfikacji dotyczą tylko handlu internetowego, to wstrzymane w życie jest wejście całej ustawy.

Do treści opinii MSZ dotarła również fundacja FOR. Na Twitterze informuje, że projekt może być w niektórych miejscach niezgodny z prawem UE.

bDUNLBUJ

Co z zagranicą?

W opinii prawników MSZ możemy przeczytać, że "wprawdzie, zgodnie z ustaloną linią orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE (...), zastosowanie do produktów z innych państw członkowski przepisów krajowych, które ograniczają niektóre sposoby sprzedaży bądź ich zakazują nie prowadzi do zakazanego na gruncie art. 34 TFUE utrudnienia wymiany handlowej między państwami członkowskimi, jednak tylko wtedy, gdy przepisy te obowiązują wszystkie zainteresowane podmioty gospodarcze prowadzące działalność na terytorium krajowym oraz dotyczą w ten sam sposób z prawnego i faktycznego punktu widzenia obrotu produktami krajowymi i produktami pochodzącymi z innych państwa członkowskich".
Dalej resort podaje, że pierwszy z tych warunków wydaje się być spełniony. "Projektodawca nie przedstawił jednak analizy wpływu zakazu na obrót towarami, koniecznej dla oceny spełnienia warunku drugiego. Z tego względu nie jest możliwe przesądzenie, czy wspomniany wymóg jednakowego skutku wobec produktów krajowych i zagranicznych zostanie spełniony" - czytamy dalej w opinii.

Co jeszcze jest problematyczne? Jeśli skutki zakazu okażą się bardziej dotkliwe dla produktów zagranicznych, to będzie konieczne wskazanie, że projektowane rozwiązania wprowadzające zakaz handlu oraz określające jego zakres obowiązywania są uzasadnione i proporcjonalne w stosunku do przyjętego przez projektodawcę celu.

bDUNLBUK

Ministerstwo podkreśla jednak, że projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, a także wnioski mniejszości ujęte w sprawozdaniu są zgodny z prawem UE. Wyjątkiem są wyżej wymienione uwagi.

Przypomnijmy, że wcześniej temat zajmowało się Biuro Analiz Sejmowych. Ono jednak stwierdziło, że notyfikacja nie jest potrzebna.

W ostatnich dniach ustawa wywołał szerokie dyskusje. Najpierw posłowie ustalili, że zakaz obowiązywać będzie przed dwie niedziele w miesiącu. To nie spodobało się "Solidarności" oraz Kościołowi. W weekend wicepremier Morawiecki nagle stwierdził, że gospodarka ma ważniejsze rzeczy niż zakaz handlu w cztery niedziele.

bDUNLBVe
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
KOMENTARZE
(189)
fak unijny
3 lata temu
proszę Bruksele o zablokowanie tej śmiesznej pisowsko-kościelnej ustawy,nie potrzebnej(jest trochę zwolenników tego gniota) Polakom-My chcemy w niedzielę kupować ,nie mamy czasu w tygodniu-pracownikom jak się to nie podoba(nie chcą zarabiać pieniędzy)-to jest tyle zakładow pracy.Bardzo dużo ludzi pracuje w niedzielę i jest OK.Co ,ma stanąć transport,szpitale i wielewiele innych????
polak zwykły
3 lata temu
Do zwolenników zakazu handlu w niedziele: HIPOKRYZJA walczących o zakaz handlu w niedzielę pod PŁASZCZYKIEM TROSKI O RODZINĘ pracowników handlu... ………w dbałości o "życie rodzinne" setek tysięcy pracowników analogicznie zakazać pracy w niedziele dla:…. KIN.....SPA…. TELEWIZJI…....RESTAURACJI.....BASENÓW I KĄPIELISK.....CUKIERNI…ZAKŁADÓW FRYZJERSKICH…..….wszelakich INFOLINI….... CYRKÓW......HOTELI……WESOŁYCH MIASTECZEK…....TEATRÓW.....KAWIARNI......TAKSÓWEK......PUBÓW…..... MUZEÓW.......WYCIĄGÓW NARCIARSKICH…...KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ.......RADIA….…. STACJI BENZYNOWYCH……STADIONÓW I OBIEKTÓW SPORTOWYCH.........SKLEPIKÓW OSIEDLOWYCH…….DYSKOTEK…. tam TEŻ SIĘ PRACUJE W NIEDZIELE !!! .….to już wnioskodawcom nie przeszkadza???….….Solidarności nie o pracowników handlu chodzi, tylko chcą narzucać jak mamy spędzać wolny czas...…
Logic
3 lata temu
A kiedy Komisja Europejska zajmie się sztucznym zaniżaniem pensji w Polsce za taką sama pracę jak na Zachodzie?
bDUNLBVf
POLA
3 lata temu
SZALEJĄ I WPROWADZAJĄ USTAWY NIEZGODNE Z KONSTYTUCJA , PRAWEM EUROPEJSKIM. A PÓŻNIEJ WIELKA KLAPA. PODATEK OD HIPERMARKETÓW, ABONAMENT RADIOWO-TELEWIZYJNY, TERAZ ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ. TO ŚWIADCZY O NIEZNAJOMOŚCI PRAWA MIĘDZYNARODOWEGO. MYŚLĄ, ŻE JAK ZNISZCZYLI W POLSCE WIELE RZECZY TO BĘDĄ TO ROBIĆ POZA GRANICAMI NASZEGO KRAJU.
gościu
3 lata temu
jak zwykle ,ustawa pisana na kolanie bez dokładnej analizy
...
Następna strona