Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Projekt założeń polityki pieniężnej. Wzrost PKB będzie niższy niż w tym roku

Projekt założeń polityki pieniężnej. Wzrost PKB będzie niższy niż w tym roku

Adam Glapiński - prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Fot. Jacek Dominski/Reporter
Adam Glapiński - prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej

Dynamika PKB w przyszłym roku będzie niższa niż w obecnym - ocenia Rada Polityki Pieniężnej w swoim projekcie Założeń Polityki Pieniężnej na rok 2019. Koniunktura ma pozostać dobra.

Według prognoz NBP wzrost PKB sięgnie w tym roku 4,6 proc. W 2019 ma spowolnić do 3,8 proc., a w kolejnym roku do 3,5 proc.

W projekcie założeń ekonomiści RPP zakładają, że pomimo wysokiej koniunktury dynamika PKB będzie spadać.

Czytaj też: Budżet państwa z deficytem. Prawie miliard złotych na minusie

- Według dostępnych prognoz w 2019 r. koniunktura w polskiej gospodarce pozostanie dobra, choć dynamika PKB będzie nieco niższa niż w bieżącym roku. Wzrost konsumpcji mimo nieznacznego osłabienia, pozostanie prawdopodobnie relatywnie wysoki, czemu sprzyjać będzie dalszy wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń oraz bardzo dobre nastroje gospodarstw domowych - czytamy w projekcie założeń, przesłanym do Sejmu.

Rada prognozuje także obniżenie dynamiki inwestycji publicznych. To, zdaniem ekonomistów z RPP, wynik oczekiwanego spowolnienia wzrostu wydatków współfinansowanych ze środków z Unii Europejskiej.

Czytaj też: Budżet 2019 z wyjątkowo niskim deficytem. W razie kryzysu to może być jednak za mało

- Wpływ tego spowolnienia na dynamikę nakładów brutto na środki trwałe będzie jednak prawdopodobnie ograniczony przez oczekiwane przyspieszenie inwestycji przedsiębiorstw, któremu sprzyjać powinna korzystna sytuacja finansowa firm przy wysokim wykorzystaniu ich zdolności wytwórczych - czytamy dalej.

Zobacz też: "Pracownicze Plany Kapitałowe nie powtórzą losu OFE"

Cel inflacyjny utrzymany

Zgodnie z przedstawionym projektem Założeń Polityki Pieniężnej utrzymany ma zostać cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc, z możliwym odchyleniem wielkości jednego punktu procentowego.

Jak podkreślają ekonomiści RPP, polityka pieniężna ma być prowadzona w taki sposób, aby sprzyjać utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego oraz stabilności systemu finansowego.

- Podstawowym instrumentem polityki pieniężnej pozostaną stopy procentowe NBP, a celem operacyjnym będzie kształtowanie stawki POLONIA w pobliżu stopy referencyjnej NBP. Polityka pieniężna będzie realizowana w warunkach płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji na rynku walutowym - czytamy w projekcie.

RPP podkreśla, że w państwach, w których realizowana jest polityka celu inflacyjnego, inflacja jest zazwyczaj na niższym poziomie, niż w pozostałych.

Od 2004 roku, przeciętny wskaźnik inflacji w Polsce wynosił 2 proc. czyli w granicach celu, wskazywanego przez NBP.

Największe zagrożenia dla gospodarki

Choć prognozy NBP nie wskazują na istotne ryzyko, Założenia Polityki Pieniężnej zawierają też opis zagrożeń dla polskiej gospodarki.

Wśród tych największych, RPP wymienia eskalację światowej wojny handlowej.

- Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest ewentualne zaostrzenie sporów handlowych między największymi gospodarkami światowymi. Mogłoby ono skutkować silniejszym spowolnieniem w handlu międzynarodowym, które - szczególnie gdyby prowadziło do istotnego osłabienia sprzedaży eksportowej strefy euro - miałoby prawdopodobnie negatywny wpływ na wzrost gospodarczy w Polsce - czytamy w projekcie.

Zdaniem RPP źródłem niepewności może być też wpływ zacieśniania się polityki pieniężnej USA na globalną koniunkturę i ceny aktywów na światowych rynkach.

Wśród czynników ryzyka da polskiej gospodarki NBP wymienia też kształtowanie się cen surowców energetycznych, a zwłaszcza ropy naftowej.

Do wewnętrznych czynników ryzyka NBP zalicza niepewność dotyczącą wpływu sytuacji na rynku pracy na dynamikę wynagrodzeń oraz skalę i tempo dostosowywania cen do rosnących kosztów pracy.

Inflacja niższa od oczekiwań. Ratuje nas żywność

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Wiechu 47
2018-09-13 15:21
TYLKO U MORAWIECKIEGO W BAJKACH WSZYSTKO ROŚNIE!!!!!!
emeryt stary
2018-09-13 15:15
Oj Adaś, Adaś, myślałem, że jesteś mądrzejszy.
Mire325
2018-09-13 15:05
Ceny prądu podajcie jak odertuja na 2019 40% w górę !!!!
Pokaż wszystkie komentarze (6)