Notowania

kraj
17.08.2017 10:50

Prokuratura składa pozwy w imieniu klientów parabanku. Stracili 180 mln zł

75 tysięcy osób straciło ponad 180 mln zł. Zaufali "Pożyczce gotówkowej". Prokuratura prowadzi śledztwo i składa pozwy w imieniu klientów. Szefowie firmy siedzą w areszcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Karolina Misztal/REPORTER)
Firma nie powinna zatrzymywać wpłacanych przez klientów pieniędzy - uważa prokuratura

75 tysięcy osób straciło ponad 180 mln zł. Zaufali Pożyczce Gotówkowej. Prokuratura prowadzi śledztwo i składa pozwy w imieniu klientów. Szefowie firmy siedzą w areszcie.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie doprowadzenia nie mniej niż 75 tysięcy osób do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem znacznej wartości w postaci opłat pobieranych przy zawieraniu przedwstępnych umów pożyczki - informuje Prokuratura Krajowa.

Oferowane były przez firmę Pożyczka Gotówkowa działającą poprzednio pod nazwami Polska Korporacja Finansowa Skarbiec i Pomocna Pożyczka.

Według prokuratury przedstawiciele firmy, proponując klientom pożyczki, pobierali od nich opłaty za rozpatrzenie wniosku i - mimo odmowy przyznania kredytu - nie zwracali pieniędzy. Szacowane straty klientów wynoszą co najmniej 180 mln zł.

W ramach postępowania zarzuty usłyszeli między innymi członkowie zarządu Skarbca: Tomasz R. i Rafał G.

- Wobec tych podejrzanych w dalszym ciągu stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - czytamy w komunikacie.

Zobacz też film: * *Afera jak Amber Gold. Wyłudzono dziesiątki milionów złotych

Prokuratura, w imieniu oszukanych klientów, którzy wyrazili na to zgodę (część osób kategorycznie odmówiła wyrażenia zgody na podjęcie działań cywilnych przez prokuratora na ich rzecz) i którzy nie są przedsiębiorcami, składa również pozwy o zwrot opłat przygotowawczych.

Przeprowadzona przez prokuratorów analiza umów podpisanych przez klientów pod kątem przepisów kodeksu cywilnego wykazała, że opłaty te były nienależne.

- Firma nie powinna zatrzymywać wpłaconych pieniędzy - uważa prokuratura.

W rezultacie działań podejmowanych przez nią od listopada 2013 r. do 17 lipca 2017 r. zarejestrowano łącznie 4858 spraw cywilnych. 2885 zakończono skierowaniem powództwa o zapłatę na rzecz uprawnionych pokrzywdzonych. We wszystkich zakończonych przed sądami sprawach zostały wydane nakazy zapłaty i zasądzono kwoty wskazane w pozwach.

W wielu przypadkach kompletowana jest dokumentacja od pokrzywdzonych.

- Ma to na celu podjęcie dalszych czynności procesowych, w tym wniesienie przez prokuratorów kolejnych pozwów o zapłatę - tłumaczy prokuratura.

Tagi: kraj, komunikat, prokuratura, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-08-2017

klexPaństwo winne, prokuratura winna, Tusk winny, Macierewicz winny, Dalaj Lama winny, Marcin Luter winny... Tylko polski analfabeta jest niepokalany - … Czytaj całość

17-08-2017

startPozostałości po PO , wszystkiego nie da się naprawić w 2 lata ...

17-08-2017

Myślę więc jestem.Państwo to, państwo tamto, państwo sramto. Znowu następni frajerzy dają się robić w konia na własne życzenie, a potem beczą jak barany. Mózg nam dano … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (57)