Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prokuratura składa pozwy w imieniu klientów parabanku. Stracili 180 mln zł

57
Podziel się

75 tysięcy osób straciło ponad 180 mln zł. Zaufali "Pożyczce gotówkowej". Prokuratura prowadzi śledztwo i składa pozwy w imieniu klientów. Szefowie firmy siedzą w areszcie.

Firma nie powinna zatrzymywać wpłacanych przez klientów pieniędzy - uważa prokuratura
Firma nie powinna zatrzymywać wpłacanych przez klientów pieniędzy - uważa prokuratura (Karolina Misztal/REPORTER)
bDBrpBDV

75 tysięcy osób straciło ponad 180 mln zł. Zaufali Pożyczce Gotówkowej. Prokuratura prowadzi śledztwo i składa pozwy w imieniu klientów. Szefowie firmy siedzą w areszcie.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie doprowadzenia nie mniej niż 75 tysięcy osób do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem znacznej wartości w postaci opłat pobieranych przy zawieraniu przedwstępnych umów pożyczki - informuje Prokuratura Krajowa.

Oferowane były przez firmę Pożyczka Gotówkowa działającą poprzednio pod nazwami Polska Korporacja Finansowa Skarbiec i Pomocna Pożyczka.

bDBrpBDX

Według prokuratury przedstawiciele firmy, proponując klientom pożyczki, pobierali od nich opłaty za rozpatrzenie wniosku i - mimo odmowy przyznania kredytu - nie zwracali pieniędzy. Szacowane straty klientów wynoszą co najmniej 180 mln zł.

W ramach postępowania zarzuty usłyszeli między innymi członkowie zarządu Skarbca: Tomasz R. i Rafał G.

- Wobec tych podejrzanych w dalszym ciągu stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - czytamy w komunikacie.

Zobacz też film: * *Afera jak Amber Gold. Wyłudzono dziesiątki milionów złotych

bDBrpBEd

Prokuratura, w imieniu oszukanych klientów, którzy wyrazili na to zgodę (część osób kategorycznie odmówiła wyrażenia zgody na podjęcie działań cywilnych przez prokuratora na ich rzecz) i którzy nie są przedsiębiorcami, składa również pozwy o zwrot opłat przygotowawczych.

Przeprowadzona przez prokuratorów analiza umów podpisanych przez klientów pod kątem przepisów kodeksu cywilnego wykazała, że opłaty te były nienależne.

- Firma nie powinna zatrzymywać wpłaconych pieniędzy - uważa prokuratura.

bDBrpBEe

W rezultacie działań podejmowanych przez nią od listopada 2013 r. do 17 lipca 2017 r. zarejestrowano łącznie 4858 spraw cywilnych. 2885 zakończono skierowaniem powództwa o zapłatę na rzecz uprawnionych pokrzywdzonych. We wszystkich zakończonych przed sądami sprawach zostały wydane nakazy zapłaty i zasądzono kwoty wskazane w pozwach.

W wielu przypadkach kompletowana jest dokumentacja od pokrzywdzonych.

- Ma to na celu podjęcie dalszych czynności procesowych, w tym wniesienie przez prokuratorów kolejnych pozwów o zapłatę - tłumaczy prokuratura.

bDBrpBEy
Źródło:
KOMENTARZE
(57)
klex
3 lata temu
Państwo winne, prokuratura winna, Tusk winny, Macierewicz winny, Dalaj Lama winny, Marcin Luter winny... Tylko polski analfabeta jest niepokalany - podpisze wszystko - nawet wyrok śmierci dla siebie i rodziny! Niech żyje Wielka Polska!
Myślę więc je...
3 lata temu
Państwo to, państwo tamto, państwo sramto. Znowu następni frajerzy dają się robić w konia na własne życzenie, a potem beczą jak barany. Mózg nam dano po to żeby z niego korzystać a nie żeby nam chlupał w czaszce.
jp
3 lata temu
Gdyby już po pierwszych zawiadomieniach nie odmawiano wszczęcia dochodzeń, skala przestępstw nie była by tak duża. Prokuratura Gdańsk-Wrzeszcz to jednak specjaliści od odmów, (podobnie robili ze zgłoszeniami pokrzywdzonych przez Amber Gold). Żadnemu z nich (prokuratorowi) do tej pory nie przedstawiono zarzutów, a fakt niedopełnienia obowiązków bądź ich przekroczenia nie budzi wątpliwości nawet studentów prawa. Trwa to już 5 rok i jeśli z podobną jak teraz energią, sprawy będą się toczyć, to prędzej dojdzie do przedawnienia niż skazania kogokolwiek.
bDBrpBEz
internauta
3 lata temu
Po pierwsze w państwie prawa takie instytucje nie powinny w ogóle funkcjonować a po drugie głupoa ludzka nie zna granic.Tyle się mówi o takich instytucjach jak parabanki czy też szybkie pożyczki na 2000% i co dalej ludzie biora szybkie pożyczki a potem płaczą.Jednak państwo powinno te i inne podobne instytucje zlikwidować przecież lichwa jest karalna a czym jest pożyczka na 2000%? Brak słów
kolowrotek
3 lata temu
zajmują się tylko Amber gold, a reklamują w państwowej telewizji parabanki. Kołowrotek
...
Następna strona