Notowania

Promieniowanie powyżej limitu. Kolejne awarie japońskich reaktorów

Z terenów wokół elektrowni atomowych Fukushima ewakuowano już 200 tys. ludzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W elektrowni jądrowej Fukushima I prawdopodobnie stopił się rdzeń w reaktorze na skutek awarii systemu chłodzenia. Doszło tam w sobotę do awarii systemu chłodzenia w dwóch kolejnych reaktorach. Z terenów dokoła elektrowni ewakuowano dotąd około 200 tys. osób. Nadchodzą doniesienia o osobach napromieniowanych po wcześniejszej eksplozji.

Poziom promieniowaniana terenie elektrowni jądrowej Fukushima I przekroczył dopuszczalny limit - ogłosiła zarządzająca nią firma TEPCO w niedzielę nad ranem. Przedsiębiorstwo powiadomiło japoński rząd o wystąpieniu sytuacji awaryjnej i zapewniło, że nasilenie się promieniowania nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Rzecznik rządu Yukio Edano poinformował, że do reaktora nr 3 - w którym wcześniej stwierdzono awarię systemu chłodzącego - wprowadzono świeżą porcję wody z dodatkiem kwasu borowego, aby go schłodzić, przy jednoczesnym kontrolowanym wyprowadzaniu z niego radioaktywnej pary.

Edano podkreślił, że mimo tych wysiłków rdzeń reaktora może się częściowo stopić. Jego zdaniem jest to _ wysoce prawdopodobne _. - _ Ponieważ (rdzeń) znajduje się wewnątrz reaktora, nie sposób tego bezpośrednio stwierdzić, jednak zakładamy, że mogło dojść do częściowego stopienia się rdzenia _ - powiedział.

Całkowite stopienie się rdzenia uwolniłoby do środowiska uran i niebezpieczne produkty uboczne, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - podkreśla agencja AP.

Informację o awarii systemu chłodzenia w reaktorze nr 3 podały też Reuters, Associated Press i AFP, a potwierdził ją przedstawiciel japońskiej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego i Przemysłowego (ABJiP). Kyodo poinformowała z kolei o utracie chłodzenia w reaktorze nr 6.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t134999.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eksplozja;w;elektrowni;atomowej;sa;ranni,195,0,792771.html) Eksplozja w elektrowni atomowej. Są ranni
Po wcześniejszym wybuchu wodoru w Fukishimie I dotychczas dziewięć - według agencji Kyodo 15 - osób wykazuje objawy możliwego napromieniowania - podała ABJiP na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez władze miejskie oraz danych z innych źródeł. Szacowana liczba napromieniowanych osób waha się między 70 a 160 - poinformował jej przedstawiciel.

W elektrowni atomowej Fukushima I, która znajduje się około 240 km na północ od Tokio, doszło w sobotę do wybuchu wodoru. Choć zawaliły się ściany i dach budynku elektrowni, stalowa osłona reaktora nie została uszkodzona.

W sobotę pracownicy rozpoczęli akcję pompowania wody morskiej z dodatkiem boru, w celu schłodzenia tego reaktora. W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi przestał działać prawidłowo jego system chłodzenia. Działanie to zostało zaakceptowane przez ABJiP i ma zapobiec uszkodzeniu rdzenia reaktora.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t135056.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/japonia;prosi;rosjan;o;pomoc;o;gaz;i;wegiel,92,0,792924.html) Japonia prosi Rosjan o pomoc. O gaz i węgiel _ Wydałem rządowi polecenie, aby okazano pomoc naszym sąsiadom _ - napisał na blogu Dmitrij Miedwiediew.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t134963.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kataklizmow;coraz;wiecej;czy;jestesmy;na;nie;skazani,214,0,792278.html) Kataklizmów coraz więcej. Czy jesteśmy na nie skazani? W ubiegłym roku straty finansowe spowodowane katastrofami naturalnymi wzrosły trzykrotnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t135033.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/2;tys;ofiar;w;japonii;i;dluga;lista;zaginionych,187,0,793019.html) 2 tys. ofiar w Japonii. I długa lista zaginionych Siła piątkowego trzęsienia ziemi w Japonii wynosiła aż 9 stopni w skali Richtera - podała Japońska Agencja Meteorologiczna.
Tagi: trzęsienie ziemi w japonii, japonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz