Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Propozycje gospodarcze Jarosława Kaczyńskiego pod lupą ekspertow. Które obiecujące?

0
Podziel się:

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy prezes PiS zapowiedział m.in. wprowadzenie trzeciej stawki podatkowej z dużymi odpisami na inwestycje, podatek obrotowy dla sieci handlowych oraz opodatkowanie giełdowych transakcji finansowych.

Propozycje gospodarcze Jarosława Kaczyńskiego pod lupą ekspertow. Które obiecujące?
(Witold Rozbicki/Reporter)

Opodatkowanie obrotów giełdowych zaszkodzi i tak słabemu polskiemu parkietowi, godne uwagi propozycje to: opodatkowanie sieci handlowych i odpisy inwestycyjne - tak eksperci oceniają przedstawione przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego propozycje gospodarcze.

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział m.in. wprowadzenie trzeciej 39-procentowej stawki podatkowej z dużymi odpisami na inwestycje, 1-proc. podatku obrotowego dla sieci handlowych, a także opodatkowanie giełdowych transakcji finansowych.

_ - Odpis od podatku ma złagodzić negatywne odczucie ludzi bogatych, zaś propozycja wprowadzenia trzeciej 39-procentowej stopy podatkowej dla najlepiej zarabiających miał wywołać radość Polaków, którzy płacą najniższy podatek. Prezes Kaczyński takimi propozycjami chce osiągnąć cele polityczne i kupić wyborców _ - uważa dziekan wydziału finansów i zarządzania Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu dr Andrzej Sucholiński.

Jego zdaniem jedyną godną uwagi propozycją jest opodatkowanie sieci handlowych. Zwracał jednak uwagę, że wprowadzenie takiego podatku spowoduje wzrost cen. _ - Sieci faktycznie "kuglują", dokonują ruchów własnościowych, by unikać podatków, ale ludzie chętnie korzystają z tanich towarów. Markety tłamszą rozwój handlu w mniejszych polskich sklepach, ale warto rozważyć, co jest lepsze dla ogółu _ - mówił.

Sucholiński ocenił, że wprowadzenie 39-procentowego progu podatkowego _ już w Polsce przerabialiśmy i to rozwiązanie się nie sprawdziło _. _ - Nie można zapominać, że tylko pół miliona podatników w Polsce płaci podatek według skali 32 procent, więc tych najbogatszych będzie około 2-3 procent podatników _ - dodał.

Sucholiński uważa, że opodatkowanie obrotów giełdowych zaszkodzi i tak słabemu polskiemu parkietowi. _ - Włosi rozważają podobny pomysł, ale oni myślą o podatku rzędu dwóch setnych procenta, tymczasem wprowadzenie skali 1-0,5 procent poważnie zniechęci inwestorów, którzy przecież i tak płacą podatek kapitałowy od zysku _ - powiedział Sucholiński.

Prezes zarządu Zachodniej Izby Gospodarczej we Wrocławiu Marek Pasztetnik negatywnie ocenił propozycję podwyższenia podatku dla najbogatszych. _ - Pokazał to przykład Francji, bo w zglobalizowanym świecie ludzie znajdą rozwiązania, by uniknąć płacenia wyższych stawek _ - powiedział.

_ - Jako przedsiębiorcom bardziej zależy nam, by politycy chcieli zachęcić nas do inwestowania i większej pracy, która przełoży się na rozwój gospodarczy. Wyższymi stawkami podatkowymi nie zwiększy się bazy podatkowej, o czym przekonujemy się choćby przez ostatnie lata, gdy np. wzrosły stawki podatku VAT, ale coraz mniej trafiało tego podatku do budżetu _ - dodał Pasztetnik.

Zdaniem prezesa ZIG, warta rozważenia jest natomiast oferta, by można było dokonywać odpisów inwestycyjnych. To mogłoby zapobiec _ ucieczce w szarą strefę, która dla wielu osób staje się niekiedy koniecznością _.

_ - Myślenie w kategoriach, że ludzie bogaci, np. przedsiębiorcy, myślą tylko o swoim wzbogacaniu się, jest mylne. Przedsiębiorcy czują się odpowiedzialni: za pracowników, za państwo i dobro wspólne. Dlatego brakuje nam poważnej deklaracji ze strony polityków, którzy powinni nam zaufać i wspierać poprzez przyjazne rozwiązania ustawowe i podatkowe _ - mówił Pasztetnik.

Zdaniem przedsiębiorcy, działacza gospodarczego Zachodniej Izby Gospodarczej propozycja opodatkowania giełdowych obrotów będzie miała negatywne reperkusje dla i tak rozchwianej giełdy.

Czytaj więcej w Money.pl
Adam Hofman zdradza plany prezesa PiS Jesienna ofensywa PiS już we wrześniu. Na forum gospodarczym w Krynicy Zdroju partia i jej prezes mają przedstawić założenia programu gospodarczego.
Może zabraknąć prądu. Rozbudowa elektrowni nie wystarczy? Już za trzy lata może w kraju zabraknąć energii. Konieczne są więc inwestycje, które poprawią wydolność elektrowni - alarmują eksperci.
PGNiG może ogłosić przejęcie spółek dystrybucyjnych w Czechach i Austrii Kurella poinformował, że PST może ogłosić dokonanie akwizycji w najbliższych dniach.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)