Notowania

ustawa refundacyjna
05.03.2012 14:44

Protest pieczątkowy wróci?

Lekarze proszą premiera o pilne spotkanie. Ostrzegają, że sprawy idą w złym kierunku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Lekarze apelują do premiera o rozwiązanie konfliktu między nimi a resortem zdrowia. Chodzi im o problem nowych przepisów dotyczących wypisywania recept na leki refundowane. Chcą się spotkać z premierem.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel podkreślił, że projekt nowego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wypisywania recept sprawił, że konflikt między MZ a lekarzami znacznie się zaostrzył.

_ Treść projektowanego rozporządzenia łamie obietnicę, złożoną publicznie przez premiera RP na konferencji prasowej 4 stycznia br., że lekarze nie będą - przy wypisywaniu recept - określać odpłatności za leki ani zajmować się innymi podobnymi czynnościami biurokratycznymi, a - co najwyżej - wskażą na recepcie kod rozpoznania choroby, aby aptekarz mógł określić właściwy poziom refundacji leku _ - zaznaczył Bukiel w piśmie. Dodał, że również sam minister zdrowia złożył lekarzom podobną obietnicę.

_ Te obietnice, obok decyzji Sejmu o wykreśleniu z ustawy refundacyjnej przepisów o karaniu lekarzy za niezawinione lub cudze błędy - stały się podstawą dla decyzji o zawieszeniu tzw. akcji pieczątkowej _ - podkreślił przewodniczący OZZL. _ Dzisiaj lekarze czują się oszukani przez rządzących _ - zaznaczył.

Bukiel zapowiedział, że brak pozytywnej reakcji premiera na prośbę lekarzy o zaangażowanie w rozwiązanie konfliktu zmusi medyków do ponownego podjęcia akcji protestacyjnej z wypowiadaniem umów z NFZ włącznie.

Bukiel wyjaśnił, że według medyków, lekarz wypisujący recepty na leki refundowane powinien - obok danych chorego i lekarza - umieszczać jedynie nazwę leku, jego postać i dawkowanie oraz - ewentualnie - zakodowane rozpoznanie choroby, aby ułatwić aptekarzowi ustalenie poziomu refundacji za lek. OZZL proponuje, aby na recepcie było miejsce, w którym pacjent sam oświadczałby czy jest uprawniony do refundacji.

W ocenie OZZL, projekt nowego rozporządzenia MZ w sprawie recept przewiduje zobowiązanie lekarzy do podejmowania szeregu czynności biurokratycznych.

Dlaczego lekarze protestowali Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej o proteście lekarzy
Afera w służbie zdrowia? To jeszcze nie koniec NFZ chce karać lekarzy za niewłaściwe wypisanie recept, choć przepis ten został uchylony.
Tusk wysłuchał lekarzy. Koniec pieczątkowego protestu? Medycy chcą zmian w ustawie refundacyjnej i gwarancji bezkarności. Premier: _ nie mogę uznać protestu za dialog _. Zobacz, w jakiej sprawie jest gotów na ustępstwa.
Lekarze zastrajkują? Ultimatum i gwizdy dla Arłukowicza Bukiel: _ Nie dotrzymał słowa, rozważamy trzy scenariusze _.
Tagi: ustawa refundacyjna, lekarze, protest, refundacja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz