Notowania

sanepid
16.11.2012 12:28

Protest pracowników sanepidu przed kancelarią premiera

Przed kancelarią premiera zebrały się setki osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych od piątkowego przedpołudnia pikietują budynek kancelarii premiera. Domagają się m.in. włączenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej w struktury resortu zdrowia oraz podwyżki zarobków.

Demonstranci chcą przekazać petycję w tej sprawie premierowi Donaldowi Tuskowi, ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi oraz do biura Głównego Inspektora Sanitarnego.

Przed kancelarią premiera zgromadziło się około 400 osób z flagami i transparentami, na których napisano m.in.: _ Główny inspektor sanitarny - szef marny _, _ W sanepidzie pracujesz, zawsze głodujesz _, _ Zatrucia, zakażenia, dopalacze. Tego chcecie _, _ Sanepidy to są bidy _ i _ Uczciwa praca - hańbiąca płaca _. Protestujący używają trąbek i gwizdków. Mają też flagi central związkowych - NSZZ _ Solidarność _ i OPZZ.

_ - Nie możemy się zgodzić na sytuację w stacjach sanepidu. Wynagrodzenia są zamrożone od trzech lat. Środki są rozdzielane niesprawiedliwie. Bardzo często z puli na wynagrodzenia finansowana jest działalność stacji _ - powiedział organizator protestu Piotr Szereda.

Jak zaznaczyli w komunikacie pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, kuriozalną jest sytuacja, w której wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, będące zakładami opieki zdrowotnej, nie podlegają Ministrowi Zdrowia, nadzór nad nimi sprawuje GIS, a o wysokości funduszy decyduje wojewoda.

_ - Polityka w stosunku do służby sanitarnej doprowadziła do sytuacji, że brak środków finansowych już nie tylko uniemożliwia prawidłowe i skuteczne funkcjonowanie powiatowych stacji sanitarnych, ale także uwłacza godności pracowników Inspekcji Sanitarnej, czyniąc z nich pośmiewisko _ - podkreślili.

Przypomnieli, że gdy we wrześniu inspekcje w całym kraju miały wykrywać nielegalny, szkodliwy dla zdrowia alkohol metylowy, brakowało pieniędzy na zapłacenie nadgodzin, transport, zabezpieczenie oraz badanie alkoholu.

Organizatorzy protestu podkreślają, że wynagrodzenia pracowników sanepidu od wielu lat należą do najniższych w kraju. Dodają, że pensje osób z wyższym wykształceniem, specjalistów z ogromną wiedzą teoretyczną i praktyczną _ to kpina _. W ich ocenie sytuacja personelu ze średnim wykształceniem - techników, laborantów, pracowników administracyjnych - jest jeszcze bardziej dramatyczna.

Czytaj więcej w Money.pl
To koniec obniżek na stacjach paliw Na razie widać kontynuację obniżek, ale ceny w hurcie poszły w górę.
76 milionów złotych na podwyżki. Dostaną je... Rząd znalazł po 300 złotych więcej na wypłaty. Pieniądze pochodzą z rezerwy budżetowej.
Tagi: sanepid, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz