Notowania

protesty na ukrainie
13.12.2013 11:20

Protesty na Ukrainie. Kto naprawdę steruje kijowskim Majdanem?

Dziennik podkreśla, że opozycyjni politycy artykułują decyzje podejmowane poza granicami Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rosyjska rządowa Rossijskaja Gazieta zarzuciła Stanom Zjednoczonym i Unii Europejskiej kierowanie manifestacją na kijowskim Majdanie. W ocenie dziennika, USA i UE zachowują się wobec Ukrainy jak dobry i zły policjant.

_ RG _ wyjaśnia, że _ w czasie, gdy "dobry glina", przemawiający głosem europejskich polityków, namawia oficjalny Kijów do podpisania dyskryminującej umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, "zły" grozi prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi i jego otoczeniu sankcjami za niewykonywanie żądań opozycji _.

Dziennik podkreśla, że _ opozycyjni politycy artykułują decyzje podejmowane poza granicami Ukrainy _. Informuje, że Stany Zjednoczone przeznaczają rocznie 100 mln dolarów na wspieranie ukraińskiej opozycji.

_ Rossijskaja Gazieta _ konstatuje, że _ zaangażowanie administracji amerykańskiej w sprawy Ukrainy jest bezprecedensowe _. _ - Doszło do tego, że szef Pentagonu dzwoni do swojego ukraińskiego kolegi, by przestrzec przed ewentualnym uczestnictwem wojskowych w rozpędzaniu demonstracji _ - pisze.

Dziennik zauważa, że _ łatwo przewidzieć, jak zareagowałby Waszyngton, gdyby ukraiński minister obrony zadzwonił do Pentagonu z żądaniem, by amerykańscy wojskowi nie używali siły wobec stronników ruchu Occupy Wall Street _.

_ RG _ przekazuje, że Departament Stanu USA rozważa zakazanie ukraińskim osobistościom oficjalnym wjazdu do Stanów Zjednoczonych, a także zamrożenie ich aktywów w amerykańskich bankach.

Zdaniem dziennika _ ukraińska opozycja liczy na to, że presja ze strony Zachodu i zakłócenie pracy rządu pogorszy sytuację gospodarczą na Ukrainie, co w konsekwencji doprowadzi do przyspieszonych wyborów parlamentarnych i prezydenckich _.

_ Rossijskaja Gazieta _ podaje również, że w Kijowie demonstrują przyjezdni z innych regionów, przede wszystkim z zachodniej Ukrainy. _ - Ci zmobilizowani we Lwowie i Iwano-Frankowsku zawodowi manifestanci w oczach Zachodu reprezentują cały naród ukraiński, opowiadający się za stowarzyszeniem z UE _ - zaznacza.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: protesty na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz