Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Prywatnie na leczenie wydaliśmy blisko 30 mld zł

0
Podziel się:

Eksperci: rynek prywatnej opieki zdrowotnej urósł w ubiegłym roku o 8 proc.

Prywatnie na leczenie wydaliśmy blisko 30 mld zł
(DNY59/CC/iStockphoto)

Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce osiągnął w 2009 roku wartość 27,9 mld zł, co stanowiło wzrost o około 8 proc. w porównaniu do 2008 roku - wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. _ Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2010. Prognozy rozwoju na lata 2010-2012 _.

PMR podała, że pomimo kryzysu ekonomicznego, który przyczynił się do spadku dynamiki wzrostu rynku abonamentów medycznych w Polsce, w 2009 roku czołowe prywatne firmy medyczne intensywnie rozwijały swoje zaplecze medyczne zarówno w zakresie świadczeń ambulatoryjnych, jak i szpitalnych.

PMR zaznaczyła, że uruchamianie własnych szpitali było nowym trendem w 2009 roku, wcześniej bowiem firmy będące liderami w zakresie sprzedaży abonamentów medycznych nie posiadały własnego zaplecza szpitalnego.

_ - Do tej pory, prywatne firmy medyczne konkurowały z publicznymi placówkami przede wszystkim w zakresie usług z zakresu świadczeń ambulatoryjnych. Coraz większe zainteresowanie usługami w prywatnej służbie zdrowia, a co za tym idzie rosnąca konkurencja i wzrastające wymagania klientów zmuszają jednak prywatne firmy medyczne do rozbudowy swojej bazy nie tylko w zakresie przychodni (np. Lux Med uruchomił w 2009 roku 11 nowych przychodni), ale również placówek szpitalnych _ - napisano.

Wśród prywatnych firm medycznych działających w Polsce, najwięcej szpitali posiadają Grupa Nowy Szpital i EMC Instytut Medyczny.
Grupa Nowy Szpital prowadzi 12 szpitali, a EMC Instytut Medyczny prowadzi osiem szpitali zlokalizowanych w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim, śląskim i zachodniopomorskim.

Szpitale Grupy Nowy Szpital i EMC Instytutu Medycznego to w większości placówki powstałe z przekształceń szpitali publicznych, które oferują świadczenia przede wszystkim w oparciu o kontrakty z NFZ. Przykładowo, w szpitalach EMC kontrakty z NFZ generują około 80 proc. przychodów placówek.

PMR podkreśliła, że ostatnio na rynku polskim zaczęły jednak powstawać niepubliczne szpitale nastawione w większości na realizowanie świadczeń płatnych bezpośrednio z kieszeni pacjenta lub objętych abonamentami medycznymi/dodatkowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi.

_ - Były to nie tylko małe placówki, specjalizujące się w chirurgii jednego dnia, ale również większe, wieloprofilowe szpitale. Przykładem takiej inwestycji jest Szpital św. Rafała uruchomiony w Krakowie przez Scanmed, który docelowo ma składać się ze 150 łóżek _ - napisano.

Powstają pierwsze prywatne placówki wykonujące skomplikowane operacje

Inną firmą z sektora prywatnego, która w 2009 r. otworzyła swoją placówkę szpitalną jest Medicover. Warszawski Szpital Medicover, wybudowany kosztem około 40 mln euro, składa się ze 180 łóżek (docelowo ich liczba ma wzrosnąć do 270) i oferuje świadczenia z zakresu m.in. ginekologii, położnictwa, pediatrii, chorób wewnętrznych, angiologii, kardiologii i chirurgii.

Carolina Medical Center, w którym udziały ma Medicover na początku 2010 r. otworzył w Warszawie 34-łóżkową klinikę specjalizującą się w leczeniu urazów ortopedycznych, zwłaszcza z zakresu medycyny sportowej. Zarówno Medicover jak i Carolina Medical Center nie oferują żadnych świadczeń szpitalnych w ramach kontraktu z NFZ.

PMR zaznaczyła w raporcie, że jeżeli zrealizowane zostaną ogłoszone przez firmy medyczne plany, to w najbliższych latach w Polsce nastąpi dalszy rozwój prywatnego sektora lecznictwa zamkniętego.

Prywatne firmy medyczne planują budowę kolejnych specjalistycznych szpitali Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Raporty Money.pl
*2,6 mld złotych więcej na leczenie, ale kolejki nie znikną * Minister zdrowia Ewa Kopacz z szefem NFZ Jackiem Paszkiewiczem zastanawiają się, jak wydać dodatkowe miliardy. Skłaniają się do tego, aby przeznaczyć je na leki. Skąd się te pieniądze wzięły? Ze składek do kasy Funduszu wpływa więcej niż zaplanowano, bo przyjęto zbyt pesymistyczne prognozy. Choć lekarze mają inne zdanie od urzędników, jak powinna być podzielona finansowa górka, to jednak czego by nie zrobiono, kolejki do specjalistów nie znikną.
*Prywatne ubezpieczenia. Chce ich 70 procent Polaków * Na leczenie w przyszłym roku NFZ zamierza przeznaczyć 54,5 mld złotych. To o 670 mln złotych więcej niż w tym roku. Polacy jednak nie są zadowoleni z publicznej służby zdrowia. Ponad połowa z nas uważa, że prywatne ubezpieczenie poprawiłoby złą opiekę zdrowotną - wynika z ankiety Money.pl
*Dziura w budżecie NFZ urosła przez cenę żyta * Budżet NFZ na 2010 rok ma być o co najmniej 1,3 mld złotych mniejszy od tegorocznego. Spadek tłumaczony jest rosnącym bezrobociem i malejącą liczbą składek zdrowotnych. Okazuje się, że spora część tej dziury spowodowana jest spadkiem cen żyta. Z tego powodu do kasy NFZ w przyszłym roku nie trafi ponad 600 mln złotych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)