Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Przedsiębiorcy stoją w kolejkach do restrukturyzacji. Sądy nie dają rady

11
Podziel się:

Sądy upadłościowe są przeciążone. W ciągu ostatnich czterech lat, liczba rozpatrywanych przez nie spraw wzrosła nawet czterokrotnie. Z powodu długich kolejek, niektóre firmy przenoszą swoje sprawy do innych miast.

Najbardziej zawalone pracą są sądy w dużych miastach.
Najbardziej zawalone pracą są sądy w dużych miastach. (East News/Jan GRACZYNSKI)

Cztery lata temu warszawski sąd upadłościowy rozpatrywał 652 wnioski o ogłoszenie upadłości. W 2017 takich wniosków było 2413. Jak pisze "Rzeczpospolita", jeszcze bardziej wzrosła liczba postępowań prowadzonych już po ogłoszeniu upadłości.

Oglądaj też: Jak się bankrutuje w Polsce. Potrzeba około 2 tys. zł

- Niewydolne stały się także sądy odwoławcze – mówi "Rzeczpospolitej" mec. Piotr Zimmerman, autor komentarza do prawa upadłościowego. - W jednej ze spraw restrukturyzacyjnych po zatwierdzeniu przez sąd układu jeden z wierzycieli wniósł zażalenie, które zgodnie z przepisami powinno być rozpoznane w ciągu miesiąca, a sądowi okręgowemu zajęło to siedem miesięcy. I nadal czekamy na uzasadnienie. Tak długi czas oczekiwania na rozpoznanie sprawy wypacza sens restrukturyzacji - komentuje.

Przeciążenie sądów dotyczy nie tylko Warszawy, ale całego kraju, choć nie rozkłada się równomiernie. Najgorzej pod tym względem jest w dużych miastach. Firmy, nie chcąc czekać latami na zakończenie postępowania, próbują przenosić sprawy do innych miast, w których obłożenie sądów jest trochę mniejsze.

Zgodnie z prawem, wniosek o upadłość rozpatruje sąd właściwy dla głównego ośrodka działalności przedsiębiorcy. Jednak, jak mówi cytowany przez Rzeczpospolitą szef warszawskiego sądu upadłościowego, wystarczy zmienić siedzibę spółki i adres zamieszkania. Wtedy można złożyć wniosek o upadłość w innym sądzie.

Z przeciążenia sądów zdaje sobie sprawę Ministerstwo Sprawiedliwości, które planuje usprawnienie restrukturyzacji i upadłości m.in. przez wprowadzenie elektronicznych akt, czy doręczeń.

W planach jest też poszerzenie kompetencji syndyków i reforma upadłości konsumenckiej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
St
6 lat temu
Do czego doszło brakuje lekarzy sędziów generalnie wysokich specjalistów.
olo
6 lat temu
Zrujnowali mnie urzędnicy z um za Peo z Zielonej Góry. Kiedy urzędnik będzie odpowiadał za swoje przewinienia.
Fso
6 lat temu
Ojej reforma (wymiana ludz - red.) sie nie udała? Ojej a coś się tym patałachom udało?
kaccccczo
6 lat temu
Przedsiebiorcy scigani nieustannie przez PISowcow upadaja Ale za to PATOLOGIA w Polsce PISowskiej wzrasta blyskawicie BRAWO PIS
dotrzymali ob...
6 lat temu
polska w ruinie