Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy chcą zmian w kodeksie spółek handlowych

0
Podziel się:

Ponad 70 zmian zawiera przekazany rządowi przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych (Ksh). Dotyczą one m.in przekształcania spółek cywilnych w spółki jawne i dywidendy.

'Zmiany zmierzają do uporządkowania przepisów kodeksu, likwidacji niejasności interpretacyjnych oraz uproszczenia niektórych przepisów tak, by nie hamowały rozwoju przedsiębiorstw' - poinformowała konfederacja w komunikacie.

Projekt, oprócz zmian w Ksh, przewiduje także zmiany w innych ustawach, w tym: o rachunkowości, o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także nieznaczne w Kodeksie postępowania cywilnego i Prawie działalności gospodarczej. Zmiany te mają zapewnić spójny system prawa handlowego.

Według konfederacji, proponowane zmiany obejmują te przepisy, które budzą najwięcej kontrowersji wśród przedsiębiorców.

Jedna ze zmian dotyczy przymusowego przekształcenia spółki cywilnej w jawną.

Obecnie spółka cywilna, której roczne obroty w ciągu dwóch kolejnych lat przekraczały wartość 400 tys. euro, musi się przekształcić w spółkę jawną. Przekształcenie to wiąże się z obowiązkowym wprowadzeniem zasad pełnej księgowości handlowej oraz ponowną rejestracją spółki, a to zwiększa koszty obsługi prawnej i księgowej firmy.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości tylko częściowo rozwiązała ten problem, ograniczając wymóg prowadzenia pełnej rachunkowości przez firmy osiągające obrót powyżej 800 tys. euro.

Ksh nadal nakłada jednak na przedsiębiorcę obowiązek przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną, gdy roczne obroty firmy w ciągu dwóch kolejnych lat przekraczały wartość 400 tys. euro.

Proponowana przez PKPP nowelizacja nakłada obowiązek przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną, gdy jej roczne obroty przekraczały 800 tys. euro. w ciągu kolejnych dwóch lat. Przewidziane w projekcie procedury mają sprawić, że przekształcenie będzie prostsze, a ponadto mniej kosztowne.

Nowelizacja ma również zmniejszyć ograniczenia w zakresie podziału zysku w spółkach kapitałowych.

Profesor Stanisław Sołtysiński, który współtworzył projekt zmian, powiedział, że mają one umożliwić spółce przeznaczenie na dywidendę środków z kapitału zapasowego, pozostałych po uwzględnieniu obowiązkowych odpisów.

Ponadto ma być dopuszczona wypłata dywidendy z zysku, który nie został podzielony w poprzednich latach.

Projekt zakłada także, że zostanie usunięty przepis, zgodnie z którym obecnie jest niemożliwa wypłata dywidendy z kapitałów rezerwowych powstałych wcześniej niż trzy lata przed podziałem. Usunięcie tego ograniczenia umożliwi wypłatę dywidendy w spółce, która przez ostatnie trzy lata nie miała zysków, a wcześniej w części lub całości zatrzymała zyski.

Nowelizacja ma też zmienić zapisy o tzw. przymusowym wykupie drobnych akcjonariuszy.

Obecnie decyzja o przymusowym wykupie akcjonariuszy posiadających mniej niż 5 proc. kapitału zakładowego wymaga uchwały nie więcej niż pięciu akcjonariuszy reprezentujących łącznie nie mniej niż 90 proc. kapitału zakładowego. Nowelizacja wprowadza próg 95 proc. Ponadto, ma dać prawo drobnym akcjonariuszom do żądania wykupu ich akcji, jeśli duzi akcjonariusze nie zrobili tego, mimo podjętej uchwały.

Projekt zakłada także, że w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w których pojedyńcze udziały są niższe niż 50 zł, nie będzie konieczne podwyższenie ich wartości do 500 zł, jak stanowi obecny przepis, a jedynie do 50 zł.

Nowelizacja ma usunąć wątpliwości dotyczące spółek w organizacji, czyli takich, które jeszcze nie zostały zarejestrowane. Według projektu spółka w organizacji będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą. Obecnie ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym - wbrew Ksh - określa, że spółka może podjąć działalność dopiero po jej zarejestrowaniu.

Proponowane zmiany mają także na celu skrócenie czasu trwania rejestracji przedsiębiorstw.

Wiceminister gospodarki Małgorzata Okońska-Zaremba, która jest koordynatorem rządowego programu 'Przedsiębiorczość-Rozwój-Praca', powiedziała, odbierając projekt nowelizacji od Henryki Bochniarz (prezesa PKPP), że spodziewa się uchwalenia zmian do końca tego roku.

Zanim projekt trafi do Sejmu musi jeszcze być rozpatrzony przez komisję kodyfikacyjną przy Ministerstwie Sprawiedliwości, a następnie przez rząd.

Kodeks spółek handlowych obowiązuje od 1 stycznia 2001 roku.

przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)