Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekonomista wątpi w plany przejęcia Getinu przez Plus Bank. "To byłoby po prostu nielogiczne"

32
Podziel się:

Dr Marian Szołucha nie wierzy, by kontrolowany przez Zygmunta Solorza Plus Bank miał plany przejęcia Getinu. - To niewykonalne i bez sensu. Zresztą kto w ogóle chciałby przejmować taki "gorący kartofel" - pyta.

- To zupełnie bez sensu - komentuje ekonomista pogłoski o przejęciu Getin Banku
- To zupełnie bez sensu - komentuje ekonomista pogłoski o przejęciu Getin Banku (TOMASZ BARANSKI/REPORTER)

O tym, że w myśl "planu Zdzisława" Plus Bank miałby przejąć pogrążony w kłopotach Getin Bank spekuluje część mediów. "Newsweek" opisał też spotkanie kontrolującego Plus Bank Zygmunta Solorza z premierem Mateuszem Morawieckim.

Co o tych spekulacjach sądzi ekonomista dr Marian Szołucha? Przede wszystkim uważa, że takie przejęcie po prostu byłoby niewykonalne. - Zarówno z technicznego, jak i z finansowego punktu widzenia - mówi w rozmowie z money.pl.

Zobacz także: Prezes PKO BP ocenia imperium Czarneckiego. "Jego banki zapracowały na swoją trudną sytuację". Zobacz wideo:

Jak dodaje, taka decyzja nie miałaby też zupełnie sensu z punktu widzenia Zygmunta Solorza. - Taka transakcja przeniosłaby punkt ciężkości jego interesów w stronę bankowości i oznaczałaby zupełnie przebranżowienie się tego biznesmena - uważa naukowiec.

Ekonomista zwraca też uwagę, że oba banki działają na zupełnie inną skalę. Gdy Plus Bank miał na koniec udzielone pożyczki i kredyty na ok. 1,7 mld zł, to Getin miał je udzielone na ok. 41 mld. - Widać więc wyraźnie, że to zupełnie nie ta skala biznesu. Banki łączy się w tzw. "grupy rówieśnicze". To po prostu nie ten przypadek - tłumaczy.

I wątpi, by ktokolwiek chciał przejmować w ten sposób Getin. - Przecież wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to obecnie Getin to taki gorący kartofel. Po co byłoby komu takie przejęcie? - pyta.

Ekonomista uważa, że w ogóle przejmowania banków u nas nie raczej prędko nie będzie, bo nasz sektor bankowy jest stabilny. Przypomina jednak, że takie procedury w prawie unijnym znalazły się ze względu na międzynarodowy kryzys finansowy sprzed 10 lat.

Dr Marian Szołucha jest wykładowcą w Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i New York Academy of Sciences.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
roland
4 lata temu
Trzeba przesiać przez sito nietrafione info. Sytuacja finansowa Getinu podratowana determinacją L.Czarneckiego przed próbą korupcyjną w KNF.
zygfryd
4 lata temu
Media podsycają problem, który w sposób naturalny nie istnieje. Problem wywołany przez aferę KNF nie wpływa na stan konta statystycznego Kowalskiego. Kogoś ponosi fantazja.
powes
4 lata temu
Przecież specjaliści od miesiąca mówią że pieniądze w getinie są bezpieczne więc nie rozumiem po co ten niepokój potęgować
Dorian
4 lata temu
Mam pięć złotych. Przebiję pięciokrotnie „ofertę PIS” aby przejąć ten Gettin za złotówkę.
Abc
4 lata temu
Ekonomista kaczysta
...
Następna strona