Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ekonomista wątpi w plany przejęcia Getinu przez Plus Bank. "To byłoby po prostu nielogiczne"

Dr Marian Szołucha nie wierzy, by kontrolowany przez Zygmunta Solorza Plus Bank miał plany przejęcia Getinu. - To niewykonalne i bez sensu. Zresztą kto w ogóle chciałby przejmować taki "gorący kartofel" - pyta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TOMASZ BARANSKI/REPORTER)
- To zupełnie bez sensu - komentuje ekonomista pogłoski o przejęciu Getin Banku

O tym, że w myśl "planu Zdzisława" Plus Bank miałby przejąć pogrążony w kłopotach Getin Bank spekuluje część mediów. "Newsweek" opisał też spotkanie kontrolującego Plus Bank Zygmunta Solorza z premierem Mateuszem Morawieckim.

Co o tych spekulacjach sądzi ekonomista dr Marian Szołucha? Przede wszystkim uważa, że takie przejęcie po prostu byłoby niewykonalne. - Zarówno z technicznego, jak i z finansowego punktu widzenia - mówi w rozmowie z money.pl.

Prezes PKO BP ocenia imperium Czarneckiego. "Jego banki zapracowały na swoją trudną sytuację". Zobacz wideo:

Jak dodaje, taka decyzja nie miałaby też zupełnie sensu z punktu widzenia Zygmunta Solorza. - Taka transakcja przeniosłaby punkt ciężkości jego interesów w stronę bankowości i oznaczałaby zupełnie przebranżowienie się tego biznesmena - uważa naukowiec.

Ekonomista zwraca też uwagę, że oba banki działają na zupełnie inną skalę. Gdy Plus Bank miał na koniec udzielone pożyczki i kredyty na ok. 1,7 mld zł, to Getin miał je udzielone na ok. 41 mld. - Widać więc wyraźnie, że to zupełnie nie ta skala biznesu. Banki łączy się w tzw. "grupy rówieśnicze". To po prostu nie ten przypadek - tłumaczy.

I wątpi, by ktokolwiek chciał przejmować w ten sposób Getin. - Przecież wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to obecnie Getin to taki gorący kartofel. Po co byłoby komu takie przejęcie? - pyta.

Ekonomista uważa, że w ogóle przejmowania banków u nas nie raczej prędko nie będzie, bo nasz sektor bankowy jest stabilny. Przypomina jednak, że takie procedury w prawie unijnym znalazły się ze względu na międzynarodowy kryzys finansowy sprzed 10 lat.

Dr Marian Szołucha jest wykładowcą w Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i New York Academy of Sciences.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Tagi: getin bank, plus bank, getin, zygmunt solorz, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-12-2018

JanCiągle jakieś wypociny Newsweeka , Gazety Wyborczej i TVN -u , czy nie stać WP na jakieś racjonalne i niezależne artykuły ?

11-12-2018

SsdZa złotówkę każdy by chciał przejąć.

11-12-2018

POLITYCZNYPamietam Solorza z Monachium jak roznosil mleko Mafia PiS stara sie przykleic do Mafii UB

Rozwiń komentarze (32)